Kategorie:
Na terenie całej środkowej Europy wieje bardzo mocny wiatr przynoszący zmianę pogody. Wszystko dlatego, że na północy Europy mamy do czynienia z obszarem bardzo niskiego ciśnienia a na południu kontynentu są wyże. Zderzenie tych mas powietrza wywołuje bardzo silny wiatr wiejący w porywach z huraganową prędkością. Pogoda ta może powodować, że nad Europę dostanie się więcej dwutlenku siarki z kanaryjskiego wulkanu Cumbre Vieja, co wywołuje obawy przed kwaśnymi deszczami.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie ostrzega przed silnym wiatrem na terenie Polski. Najmocniej powieje dzisiaj, w czwartek. Tego dnia porywy wiatru przekroczą 100 km/h, a w górach nawet - 130 km/h. Na Bałtyku możliwy jest sztorm z porywami do 10-11 w skali Beauforta.
Zderzenie wyżu i niżu oznacza bardzo silny wiatr, który będzie doskwierał mieszkańcom przynajmniej przez kilka dni. Silniej powieje na północy, ale również południowa Polska odczuje porywisty wiatr. Należy się przy tym spodziewać zagrożenia dla ludności jakie mogą sprawiać spadające gałęzie i walące się pod naporem wichury drzewa. Jak zwykle w takich wypadkach należy pousuwać wszystko co może zostać porwane przez wiatr. Należy również unikać parkowania samochodów w okolicy drzew, bo może się to skończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Dodatkowym czynnikiem ryzyka tej pogody jest trwająca od ponad miesiąca erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Może ona przynieść nieoczekiwane konsekwencje dla Europy, w tym Polski. Chodzi o wielką chmurę dwutlenku siarki, związku chemicznego emitowanego w dużych ilościach przez wspomniany kanaryjski wulkan. Sytuacja meteorologiczna grozi tym, że chmura zostanie wtłoczona nad Europę i jeśli będzie w niej odpowiednio dużo pyłu wulkanicznego to może dojść do powstania jąder kondensacji i kwaśnych deszczów, które mogą zdewastować rolnictwo, niszcząc wykiełkowane już rośliny ozime.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa twierdzi, że chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia. Nie ma ona też znaczenia dla ruchu lotniczego ponieważ jej pułap ustalono na 5 km, a mało który samolot tak nisko lata.
Niestety prognozy pogody zapowiadają deszcz w najbliższych dniach, dlatego wkrótce przekonamy się czy RCB ma rację i kwaśne deszcze na skutek związków siarki z wulkanu Cumbre Vieja, rzeczywiście nam nie zagrożą.
Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację. @IMGWmeteo @PANSA_PL @PL_GIOS pic.twitter.com/hSRmTa2rXH
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) October 15, 2021
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Sentimus experimurque, nos aeternos esse.
JESTEM NIEPELNOSPRSWNY