Chmura pyłu z Sahary przemierza Europę

Kategorie: 

Źródło: NASA/NOAA/DoD Suomi NPP/VIIRS. wykonane 21 lutego 2017

Duża ilość pyłu z Sahary została wciągnięta do atmosfery przez układ niskiego ciśnienia. Doszło do tego w Afryce Północnej w dniu 21 lutego 2017 r. Gęsty obłok pyłu osiągnął już Hiszpanię i Portugalię i zmierza na wschód, w kierunku Włoch, Malty i Bałkanów. 

Oczekuje się, że potrwa to przynajmniej do początku przyszłego tygodnia. Obszary szczególnie dotkniętych przez pył z Sahary to Półwysep Iberyjski, Baleary, południowa Francja, Korsyka, Sardynia, Włochy, Malta, Południowe Bałkany, Grecja, Cypr i Turcja.

 

Czasami cząsteczki żółtawego pyłu z  Sahary stają się jądrami kondensacji i część tej substancji spada na powierzchnię pokrywając wszystko czerwonawym nalotem. Pył ten składa się głównie z maleńkich kawałków tlenków metali, gliny i węglanów oraz kurzu i jest największym pojedynczym konglomeratem aerozoli poruszającym się w atmosferze ziemskiej.

Źródło: NASA/NOAA/DoD Suomi NPP/VIIRS. wykonane 23 lutego 2017

Dodatkowo wiadomo, że pył z Sahary ma znaczący wpływ na klimat Ziemi, oraz na szeroki zakres zjawisk, na przykład nawożenie Amazonii, co również jest nie do przecenienia. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Ta chmura pyłu powinna

Ta chmura pyłu powinna nadlecieć nad Polskę i przegonić promieniowanie, które ktoś tu przysłał ! Może to jakieś siły zła przygnały to promieniowanie, że było nad Polską największe ?! To znak ! Możliwe że spowodowany przez bluznierstwa zboczeńców w tym teatrze opanowanym przez sorosowców nowych hitlerowców imperium gejowskiego od róży thun von frankensztajn, jak ją określił bohater Kowalski ! Najciekawsze że rzecznik episkopatu na te bliznierstwa i szatańskie obrazy powiedział, cytuję: "to ma znamiona bluznierstwa" ! Oni tam bluznią, obrażają Boga a ksiądz od episkopatu mówi, że to "ma znamiona" ! Oni już nie mogą powiedzieć prawdy ! Muszą kręcić bo są omotani siecią ! Módlmy się za episkopat żeby w końcu mogli coś powiedzieć a nie ciągle siedzieć cicho jak mysz pod miotłą ! Zboki niszczą i atakują a oni "że to ma znamiona" !

Marian masakruje zboków z "Klątwy"! Thug Life

https://www.youtube.com/watch?v=nQ5HKEXETVk

Lewactwo zaatakowało Mariana Kowalskiego. Kowalski & Chojecki NA ŻYWO 23.02.2017

https://www.youtube.com/watch?v=3VDv3Df6jvY&t=1185s

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj