Chmura popiołu z wulkanu La Soufriere dotarła do dwóch kontynentów

Kategorie: 

Źródło: Dr. Kayla Iacovino (Twitter)

Nawet po kilku dniach od rozpoczęcia erupcji La Soufriere, aktywność wulkaniczna nie ustaje. Chmury popiołu wznoszą się obecnie na wysokość 13 400 metrów przykrywając okoliczne wyspy grubą warstwą pyłu. Cała populacja wyspy Saint Vincent została pozbawiona dostępu do prądu i czystej wody pitnej.

 

Niezwykle ciężki popiół pokrył wyspę Saint Vincent w piątek 9 kwietnia, pozostawiając większość Saint Vincent i Grenadyn bez zasilania. Rzecznik ONZ Stefan Dujarrik, poinformował że zgodnie z raportem otrzymanym z Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, około 20 000 osób potrzebuje azylu.

„Erupcja wpłynęła na większość źródeł utrzymania w północnej części wyspy, w tym uprawę bananów, ponieważ popiół i lawa utrudniają przepływ ludzi i towarów” - powiedział Dujarrik.

Zdjęcia wykonane przez satelitę Sentinel 5P rankiem 12 kwietnia, ukazały skalę emisji dwutlenku siarki. Ujęcia, sugerują że chmura rozprzestrzenia się na Amerykę Południową i Afrykę.

Lokalne media donoszą również o wzroście aktywności wulkanu Pele na Martynice. Jest to wyspa która leży na północ od Saint Vincent za Saint Lucia. Dla miejscowych jest to niepokojąca oznaka. Erupcja wulkanu La Soufriere z 1902 roku czyli ponad 100 lat temu, zbiegła się z katastrofalną erupcją wulkanu Mont Pele na Martynice. Była to jedna z najbardziej śmiercionośnych erupcji w historii ludzkości, w której zginęło ponad 29 000 ludzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Erupcje wulkanów (swłaszcza

Erupcje wulkanów (swłaszcza aerozoli siarczanowych) - odgrywają ogromną rolę w schładzaniu atmosfery. Ludzkość pozbawiła się tej możliwości,  montująd filtry (siarczanowe) w elektrowniach i ciepłowniach - stąd efekt "kija hokejowego"  

Portret użytkownika Quark

W kominowych wyziewach są

W kominowych wyziewach są tlenki siarki , które w kontakcie z parą wodną tworzą kwas siarkawy (nie siarkowy ... bo ten trzeba dopiero "wzbogacić") i potem oddychamy kwaśnym (siarkawym) aerozolem w powietrzu a na dokładkę spada kwaśny deszcz zabijający rośliny oraz trawiący minerały (także te na fasadach budynków). I co tych wyziewów Ci szkoda ?? To weź sobie pudełko zapałek , zapal wszystkie i sobie tym dymkiem pooddychaj ... "na zdrowie". 

Właściwości odblaskowe ma TYLKO zawiesina pyłu siarkowego wyrzucana przez wulkany wraz z popiołem , więc nie wypisuj BZDUR i ludziom w głowach nie mąć !

Portret użytkownika Quark

I takie to są główne

I takie to są główne przyczyny zmian klimatycznych , lokalna zmiana składu atmosfery , stopnia pochłaniania i rozpraszania promieni słonecznych oraz jej gęstość a co za tym idzie i szybkość przemieszczania się mas powietrza to wszystko zostało w tej części świata poważnie zaburzone . Opadający pył zmienia odczyn gleb i ich zdolność do wchłaniania wody oraz pojemność cieplną a kwaśny deszcz wywołuje dodatkowo zmiany w "szacie" roślinnej , powodując zanik drzew i traw na korzyść mchów i innych kwaśnolubnych gatunków. I to nic , że te zmiany zachodzą powoli .. zmiany klimatyczne też. Zakwaszenie oceanów zmniejsza też ich zdolność do pochłaniania CO2 i koło się zamyka - i mamy zmiany na ziemi. 

Skomentuj