Chmura popiołu z wulkanu Kluczewski na Kamczatce sięga 9 km

Kategorie: 

Źródło: twitter

Wczoraj wulkan Kluczewski zwany też Kluczewską Sopką, wyemitował potężną chmurę popiołu , która sięga aż 9 km n.p.m. Może to czynić zagrożenie dla lotniczego ruchu trans-pacyficznego. Wiele linii lotniczych będzie zmuszonych do zmian tras lotów.

 

Jak donosi rosyjski instytut KVERT, wczoraj, 23 kwietnia 2016 roku, około 13:40 UTC doszło do wzmożenia aktywności wulkanicznej w obrębie wulkanu Kluczewski. Silne eksplozje wysłały popiół do wysokości 9 km nad poziomem morza. Oczywistym skutkiem wzmożenia aktywności wulkanu było zwiększenie poziomu kodu zagrożenia dla lotnictwa do Pomarańczowego.

Chmura pyłu cały czas dryfuje w kierunku południowo-zachodnim od wulkanu Kluczewski. Obliczono, że znajduje się już 453 km od krateru. Dane satelitarne, na których bazował rosyjski instytut KVERT pokazują, że intensywne anomalie termiczne nad wulkanem występowały przez cały tydzień.

Gwałtowny wybuch wulkanu typu stromboliańskiego rozpoczął się właściwie już w dniu 3 kwietnia 2016 roku i trwa do dzisiaj wywołując okresowe eksplozje popiołu sięgające od 6 do 8 km nad krater. Obecna aktywność tego wulkanu może potencjalnie wpłynąć na lotnictwo w tym regionie świata powodując zasiewanie niebezpiecznych dla samolotowych silników chmur.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj