Chmura popiołu z wulkanu Żupanowski sięga już 8 km

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wczoraj ponownie doszło do wzrostu aktywności znajdującego się na Kamczatce wulkanu Żupanowski. Jak wynika ze zdjęć kolumna po satelitarnych, słup popiołu wznosi się już na 8 km ponad wulkanem.

 

Wulkan ma obecnie przypisany "pomarańczowy" kod dla lotnictwa. Oznacza to, że znajdujące się w okolicy Kamczatki samoloty muszą brać pod uwagę fakt, że w powietrzu może się znajdować sporo drobinek popiołu, który może być potencjalnie niebezpieczny dla silników lotniczych.

 

Pióropusz popiołu przemieszcza się w kierunku południowym, ale z dala od siedzib ludzkich, dlatego nie zanosi się na opad popiołu. Jest to już kolejna faza aktywności wulkanu Żupanowski, do poprzednich dochodziło kilkukrotnie w sierpniu i we wrześniu.

 

Wulkan Żupanowski znajduje się około 100 kilometrów na północ od Pietropawłowska Kamczackiego. Jego wysokość to 2 958 metrów. Według specjalistów erupcje z tego wulkanu zwykle są umiarkowane, bez wybuchowego charakteru.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj