Chityna może służyć na Marsie jako materiał budowlany

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Grupa naukowców kierowana przez Javiera Fernandeza z Singapore University of Technology and Design zaproponowała nową technologię do produkcji materiałów budowlanych w przyszłych misjach na Marsie. Ponieważ przyszłe misje eksploracyjne pozostaną na planecie przez długi czas, będą potrzebować jakiegoś schronienia. Rozwiązaniem tego problemu, może się okazać chityna.

Zdaniem naukowców, jest to niezwykle dobry materiał, który może funkcjonować, w każdym sztucznym ekosystemie. Badacze, wykorzystali proste procesy chemiczne, do produkcji materiałów budowlanych przy minimalnym zestawie wyposażenia i bardzo niskich kosztach energii. Głównymi składnikami tego materiału był chitozan, a także sztuczna substancja mineralna podobna jakością do gleby marsjańskiej. Materiał został następnie wykorzystany do stworzenia różnych obiektów od prostych konstrukcji po faktyczne budynki.


Badacze sugerują również, że chityna do użytku na Marsie może pochodzić od owadów. Ze względu na wysoką zawartość białka mogą one stanowić część diety podczas misji załogowej. Autorzy badania zasugerowali więc, że ekstrakcja chityny będzie produktem ubocznym zaopatrzenia załogi w żywność. Zespół nie przetestował jeszcze swojej tecniki w warunkach, które naśladowały zimną i suchą atmosferę Marsa, a więc wymaga ona dalszych testów nim faktycznie zaimplementuje się ją w przyszłych planach podboju kosmosu.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika figa

Prędzej się zesrają , niz

Prędzej się zesrają , niz zbudują cos na Marsie , bo nigdzie nie dolecą ! Na Księzycu nie byli , tylko  w hali hollywood , która udawała Kosmos ! Minęło pół wieku , a nikt nie poleciał nigdzie ! Bo nie umieją ! Wszystko jest kłamstwem !Na Ziemi nie potrafią nic dobrego ani mądrego zrobic, a będą pieprzyć o Marsie ! Idiota w te brednie uwierzy !

Portret użytkownika Łukasz_inny

Ja tam wierzę, chińczycy też

Ja tam wierzę, chińczycy też nie byli?

lustro nie jest zamontowane ?, idź pokopać ziemniaki.

Ludzie którzy pracują w agencjach kosmicznych to nie politycy to ludzie którzy fascynują się kosmosem i chcą go badać, nie koniecznie chcą i potrafią zmienić ten świat - do tego jest potrzebny ktoś kto chce i wi jak to zrobić.

Skomentuj