Chip umieszczony w mózgu może pomagać w odchudzaniu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Opracowano nową metodę leczenia otyłości, która polega na wszczepieniu specjalnego chipu do mózgu. Urządzenie wysyła specjalny sygnał do mózgu w momencie, kiedy osoba pomyśli o jedzeniu. Obecnie przeprowadzane są badania kliniczne na sześciu osobach z otyłością typu III.

Chip, znany również jako responsive neurostimulation system (RNS), został opracowany przez firmę technologiczną NeuroPace. Miał on pomóc w leczeniu osób cierpiących na epilepsję. Po wszczepieniu śledzi aktywność mózgu, stale monitorując stan pacjenta. Następnie chip wysyła łagodny impuls elektryczny, który ostrzega przed wystąpieniem napadu padaczkowego.

 

Ostatnie badanie, opublikowane przez Proceedings of National Academy of Sciences, wykazało, że ta sama technika może być zastosowana do powstrzymania napadów jedzenia. W testach przeprowadzonych na myszach wykazano, że impulsy mogą skutecznie zapobiegać napadom jedzenia. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda chcą dowiedzieć się, czy sposób ten może działać również u ludzi.

Próba, która potrwa najbliższe pięć lat, obejmie sześciu ochotników, którzy będą mieć wszczepiony implant przez 18 miesięcy bez przerwy. Chip będzie monitorował aktywność mózgu przez sześć miesięcy, a następnie włączy stymulację – w tym przypadku jedzenie. Następnie spróbuje poszukać wzorca aktywności w mózgu, który sygnalizuje początek objadania się.

 

Naukowcy spróbują ustalić, czy implant jest bezpieczny dla zdrowia, a następnie spróbują ustalić jego skuteczność. Jeśli terapia okaże się skuteczna, będzie ona przeznaczona wyłącznie dla osób o wskaźniku masy ciała (BMI) powyżej 45 oraz tych, które nie straciły na wadze po operacji zmniejszenia żołądka.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Tiaaaa, dajmy się dalej

Tiaaaa, dajmy się dalej uzależniać od elektroniki, no po prostu super...bazując na ludzkich słabościach (a ludzie są ogólnie coraz słabsi psychicznie!) damy się zapędzić do cyber-gułagu bez wyjścia.

Swoją drogą, ciekawe czy ten chip da się ustawić w tryb "zagłodź się na śmierć"? Za to modelki i anorektyczki będą wręcz wniebowzięte! Wink

Skomentuj