Chiny zwiększają wydatki na zbrojenia

Kategorie: 

Satelitarne zdjęcie płynącego chińskiego lotniskowca

Chińczycy zakomunikowali, że zwiększają budżet na zbrojenia o 11,2% i jak twierdzą jest to konieczne ze względu na nowe zobowiązania międzynarodowe i aby zapewnić integralność terytorialną kraju. Dlatego właśnie Chiny potrzebują więcej okrętów wojennych, pocisków i samolotów.

 

Wydatki zbrojeniowe mają sięgnąć 670 miliardów juanów, czyli około 106 miliardów dolarów. Kwoty przeznaczane przez Chiny na wojsko są drugie największe na świecie zaraz po USA, które wydaje oficjalnie 670 miliardów dolarów. 

 

Trudno nie odczytywać w tej deklaracji Pekinu odpowiedzi na ostatnio wyartykułowaną strategię USA zwracającą uwagę na region Azji i Pacyfiku. Amerykanie zwiększają swoją obecnośc w regionie poprzez rozbudowę baz w Australii.

 

Poza tym Chiny mają toczące się konflikty terytorialne zwłaszcza o obszary roponośne i gazonośne na terenie wód morskich. Takie potencjalne regiony zapalne Chiny mają z Wietnamem, Filipinami i Japonią

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika trew92

Wszyscy sie zbroja tylko

Wszyscy sie zbroja tylko Polska sie rozbraja. Chyba nasze władze czuja sie zbyt bezpiecznie sadzac ze nalezymy do Nato i twierdzac ze panuje pokój. Rozumiem... szukanie oszczednosci ale co nam po tych oszczednosciach w czasie wojny. Nie zebym zle wrózył i chciał wojny ale nie jest tak pieknie jak nam sie wydaje (nasze połozenie polityczne tez ma tu swoja role) a władza powinna wiedziec co jest wazne a co wazniejsze. 

Skomentuj