Chiny zrobiły Afrykę w konia. Pekin "sprezentował" budynek naszpikowany podsłuchami, z którego wykradano sekrety Unii Afrykańskiej

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W Afryce wybuchł skandal z udziałem Chin, które nie ukrywają swojego ogromnego zainteresowania tym kontynentem. Jak się okazuje, Chińczycy od lat podsłuchiwali wszystkie rozmowy przedstawicieli rządów państw afrykańskich, którzy dwa razy w roku spotykali się w głównej siedzibie Unii Afrykańskiej, zlokalizowanej w stolicy Etiopii. Wyszło na jaw, że budynek był prawdziwym "chińskim koniem trojańskim".

 

Aby lepiej zrozumieć sedno problemu oraz dlaczego nigdy nie ma nic za darmo - szczególnie w temacie polityki, musimy cofnąć się o kilka lat wstecz. W 2012 roku w Addis Abeba, stolicy Etiopii, powstał wielki nowoczesny kompleks budynków wart 200 milionów dolarów. Jego budowa została w całości pokryta przez władze Chin, które zapewniły również kompletną infrastrukturę IT. Obiekt został przekazany Afryce zupełnie za darmo w ramach wzajemnej przyjaźni. Tak przynajmniej miało to wyglądać.

 

Od 2012 roku, budynek ten stanowi główną siedzibę Unii Afrykańskiej, w której regularnie odbywają się ważne spotkania i podejmowane są ważne decyzje. Unia Afrykańska stanowi rozwiniętą wersję Unii Europejskiej - zrzesza 55 państw kontynentu i posiada charakter nie tylko polityczny i gospodarczy, ale także militarny.

Źródło :Xinhua News Agency/Ding Haitao

Dopiero po latach przypadkiem wydało się czym w rzeczywistości był ten "sprezentowany" budynek. Na początku 2017 roku, jeden z pracowników IT zwrócił uwagę na tajemniczy ruch sieciowy. Okazało się, że w środku nocy dochodziło do wycieku danych na serwery w Szanghaju. Co więcej, wrażliwe informacje najprawdopodobniej były wykradane regularnie przez całe 5 lat.

 

Gdy sprawa wyszła na jaw, Unia Afrykańska wzięła sprawy w swoje ręce i postanowiła wprowadzić własne zabezpieczenia na miarę swoich możliwości, jednocześnie odrzucając propozycję "wsparcia" ze strony Chin, które i tak nie przyznają się do założenia podsłuchu. W kolejnych miesiącach zatrudniono specjalistów z Algierii i Etiopii, którzy odnaleźli sprzęt podsłuchowy.

 

Reakcja Afryki na aferę jest równie ciekawa co metoda podsłuchu zastosowana przez Chińczyków. Jeden z afrykańskich dyplomatów stwierdził, że Chińczycy "przynajmniej nigdy ich nie skolonizowali", a wciąż pomagają ekonomicznie i wspierają dążenia niepodległościowe na kontynencie. Skandal z pewnością zostałby mocno nagłośniony i nie obyłoby się bez sankcji, gdyby sytuacja dotyczyła np. Stanów Zjednoczonych. Tymczasem Unia Afrykańska zamierza przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, ale nie wygląda na to, aby miała wyciągać konsekwencje od Chin, które przecież inwestują ogromne pieniądze w Czarny Ląd.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Zaufanie już zostało

Zaufanie już zostało zachwiane, a to tworzy nisze dla innych podmiotów do szukania intratnych kontraktów w Afryce. Europa środkowo-wschodnia powinna pomyśleć o intensywnych inwestycjach w Afryce, zwłaszcza subsaharyjskiej. Rosnąca liczba ludności a populacja ma się podwoić do 2050 roku do 2.5 mld mieszkańców. Rynek w Afryce nie jest nasycony jak w krajach "bogatej północy" a potencjał jako rezerwuar surowców i duży producent artykułów rolnych jest wielki, tylko inwestycje i uczciwy podział zysków, a nie rabunek jak to ma miejsce w przypadku wielkich korporacji zachodnich. Populacja Afryki ma urosnąć o 1,2 mld. Z tej liczby niech co dziesiąty Afrykańczyk stwierdzi, że z biedy jedzie do Europy. Daje to jedyne 120 mln migrantów ekonomicznych. 120 mln!!! Więc albo stworzy się w Afryce miejsca pracy, efektywne rolnictwo i przemysł... albo głód przygna te miliony do Europy.

Strony

Skomentuj