Chiny zbudują pierwsze lotnisko na Antarktydzie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Chiny oficjalnie ogłosiły, że w listopadzie rozpoczną budowę pierwszego lotniska na Antarktydzie.

Chińska gazeta, Keji Daily, poinformowała, że naukowcy rozpoczęli już prace geodezyjne, będące pierwszym etapem budowy lotniska, które będzie w stanie obsłużyć mały chiński samolot polarny o nazwie Snow Eagle 601.

 

W dzienniku zaznaczono, że Chiny muszą zapewnić odpowiednie wsparcie logistyczne dla własnych działań badawczych prowadzonych na Antarktydzie. Z tego powodu budowa lotniska będzie miała ogromne znaczenie dla wsparcia chińskiej floty lotniczej.

Warto zaznaczyć, że na chwilę obecną kilka krajów posiada już swoje pasy lądowania na Antarktydzie (Stany Zjednoczone zdecydowanie dominują na tym polu, gdyż obsługują około jedną piątą wszystkich pasów). Rosnące zainteresowanie zasobami znajdującymi się na lodowym kontynencie, a także chęć posiadania cennych szlaków handlowych, prowadzących przez polarne regiony, skłoniły Chiny do zainwestowania we własną infrastrukturę.

 

Redaktorka czasopisma naukowego The Polar Journal, Anne-Marie Brady, uważa, że na przestrzeni następnych 10 lat Chiny mogą stać się najważniejszym graczem na Antarktydzie. Według niej, Chiny koncentrują się na trzech strategicznych obszarach: regionach polarnych, głębokich dnach morskich oraz przestrzeni kosmicznej. Czerpanie zasobów z tych obszarów ma zapewnić Chinom pozycję globalnej potęgi i centralnego punktu nowego światowego porządku.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika żulo

Ech te dzisiejsze wiadomości.

Ech te dzisiejsze wiadomości... Taki samolot pewnie potrzebuje trochę równego śniegu ale co tam, zróbmy z tego lotnisko i wielki news. Mam nieodparte wrażenie że Chińczyki powoli się kończą kiedy czytam jak to „skupują”  złoto, „walczą” z dolarem i „budują” takie lotniska.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika SurvivorMan

To kolejny dowód na to, że

W Arktyce Chiny też rozpoczną działania... Przy współpracy z Rosją. Tam jest z kolei ciśnienie na północny Jedwabny Szlak... A że Rosja jest w posiadaniu większości linii brzegowej Arktyki, korzyści będą obopólne.
I tak USrael zostanie z niczym! Bo Antarktyda Antarktydą... Ale kto ma Eurazję, ma cały świat!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj