Chiny zbudują pierwszą na świecie bazę podwodną z dokowaniem pod powierzchnią jak na ISS

Kategorie: 

Źródło: www.news.cn

Chińska Akademia Nauk rozpoczęła w tym miesiącu prace nad projektem futurystycznej bazy podwodnej, zarządzanej w całości przez sztuczną inteligencję. Jeśli powstanie, będzie to pierwsza na Ziemi „kolonia robotów”. Jednak projekt może mieć znaczenie zarówno naukowe, jak i polityczne – proponowana lokalizacja dla przyszłej bazy znajduje się w spornym regionie Morza Południowochińskiego.

 

Projekt „Hades” został zatwierdzony w tym miesiącu. Baza podwodna o charakterze pokojowym zostanie wykorzystana do eksploracji głębin morskich. Naukowcy chcą ją zbudować w tzw. strefie hadalnej, czyli na głębokości przynajmniej 6000 metrów. Prace nad zautomatyzowaną kolonią, według szacunków, pochłoną 1,1 miliarda juanów, tj. nieco ponad 600 milionów złotych.

 

Dla porównania, budowa największego na świecie radioteleskopu FAST, który znajduje się w chińskiej prowincji Kuejczou, pochłonęła około 686 milionów złotych. Jednak zdaniem naukowców zaangażowanych w ten projekt, opracowanie bazy głębinowej będzie prawdopodobnie tak samo trudne, jak budowa kolonii na innej planecie.

Wyspa na Morzu Południowochińskim - źródło: Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Konstrukcja tego typu musi zostać wykonana z bardzo wytrzymałych materiałów, aby przetrwała ogromne ciśnienia. Stacja będzie „zamieszkiwana” wyłącznie przez maszyny, co rozwiązuje część problemów. Baza będzie obsługiwana przez sztuczną inteligencję, a łodzie podwodne, według założeń projektu, będą autonomiczne, czyli będą mogły samodzielnie realizować misje.

 

Powstanie takiej bazy głębinowej będzie nie tylko wyzwaniem technologicznym, ale prawdopodobnie też politycznym. Chińscy naukowcy zaproponowali, aby baza podwodna powstała w Rowie Manilskim na Morzu Południowochińskim, tj. na zachód od wyspy Luzon. Region ten jest przedmiotem sporu między Chinami a Filipinami.

 

Co więcej, jest aktywny wulkanicznie i podatny na trzęsienia ziemi. Zdaniem naukowców, jeśli baza powstanie i będzie z powodzeniem funkcjonowała w tak niebezpiecznym środowisku, Chiny dokonają „niemożliwego” i udowodnią, że są światową potęgą technologiczną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Radzio

Kiedys budowano bazy z

Kiedys budowano bazy z urzyciem biorobotow na bazie malp na Ziemi, nic sie nie zmienilo, ot co najwyzej dekoracja. Brakuje tylko wlasciciela np. Posejdona na objazdowym stolcu...... Byl juz Enek i anusraki teraz pora na Ping Ponga i bioroboty.
A jesli czlowiek to bio robot w zaawansowanej technologii. K.... ale mi sie pomyslalo.

Skomentuj