Chiny zbudowały pierwszą autonomiczną amfibię

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Chińskie media państwowe poinformowały o powstaniu nowej autonomicznej amfibii o nazwie Marine Lizard (ang. Jaszczurka Morska), przeznaczonej dla wojska. Pojazd został wyposażony w pociski przeciwlotnicze, a także parę karabinów maszynowych.

Firma odpowiedzialna za zbudowanie maszyny, China Shipbulding Industry Corporation (CSIC), zaprezentowała swój nowy wynalazek w mediach społecznościowych. Jak informuje China Global Times, Marine Lizard został zaprojektowany zarówno do operacji lądowych, jak i na wodzie. Pojazd ma około 12 metrów długości i napędzany jest wysokoprężnym silnikiem, umożliwijącym poruszanie się w wodzie z prędkością 50 węzłów (około 92 km/h). Producent twierdzi, że Jaszczurka może zachować swój kamuflaż i pozostać niewidoczna dla przeciwnika w każdej sytuacji.

 

Gdy pojazd zbliża się do lądu, automatycznie wysuwane są cztery gąsienice, które umożliwiają poruszanie się po powierzchni z prędkością około 20 km/h. Oprócz broni, takich jak pociski przeciwlotnicze czy karabiny maszynowe, Jaszczurka posiada zaawansowane radary i system elektrooptyczny. Najważniejsza jest jednak technologia sztucznej inteligencji, która umożliwia pojazdowi samodzielne planowanie tras i unikanie przeszkód.

Chiny koncentrują się obecnie na maksymalizacji potencjału autonomicznych systemów walki. Marine Lizard ma stanowić doskonałe uzupełnienie dla dronów bojowych i autonomicznych okrętów, tworząc w ten sposób armię inteligentnych i samodzielnych maszyn. Chińczycy uważają, że wyeliminowanie aspektu ludzkiego zwiększy efektywność działań na polu walki, ponieważ systemy są mniej omylne niż człowiek. Czas pokaże, gdzie takie myślenie zaprowadzi ten azjatycki naród.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj