Chiny zbudowały nową wyspę na Morzu Południowochińskim

Kategorie: 

Źródło: Airbus Defence

W ciągu kilku miesięcy bieżącego roku, Chiny zbudowały nową wyspę w archipelagu Spratlys, znanego z tego, że prawa do niego kwestionowane są przez sześć państw.

 

Pojawienie się nowego kawałka ziemi została potwierdzone po przestudiowaniu zdjęć satelitarnych koncernu Airbus Defence wykonanych w okresie od 31 marca do 7 sierpnia br. Wyspa pojawiła się w rejonie rafy Gaven.

 

Wcześniej Chiny zbudowały platformę po zachodniej stronie rafy. Konstrukcja została wzmocniona i została wyposażona w zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej i morskiej oraz system łączności. Zdjęcia pokazały, że w ciągu kilku miesięcy, Chiny wykopały na środku rafy kanału a wykopany fragment dna został wykorzystany do stworzenia prostokątnej wyspy o wielkości 300x250 metrów.

Wraz ze sztuczną mierzeją łączna powierzchnia powstałej wyspy to 114 tys. metrów kwadratowych. Wokół obwodu wyspy postawiono betonowy mur. Prawdopodobnie do pracy były używane pogłębiarkę Tian Jing Hao o długości 127 m i wyporności 6017 ton, największy statek tego typu w regionie Azji i Pacyfiku.

 

Sądząc po zdjęciach budowa była szczególnie intensywna w sierpniu. Na wyspie nie ma obecnie miejsc do cumowania, chociaż są kontenery mieszkalne i materiały budowlane. Na pytania dziennikarzy o cel powstania nowej wyspy na Morzu Południowochińskim, ale chińskim MSZ odmawia odpowiedzi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj