Chiny zaostrzają kontrole graniczne z Koreą Północną

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Roman Harak/CC BY-SA 2.0

Chińskie władze stwierdziły, że rozumieją nacisk na zwiększenie presji na Koreę Północną ze względu na sankcje ONZ oraz przeprowadzane przez to państwo testy nuklearne. Zapowiedziały przy tym zwiększenie swoich środków w tym kierunku.

 

Asystentka Sekretarza Stanu Susan Thornton powiedziała na konferencji prasowej w Pekinie, że rząd Chin postanowił zaostrzyć kontrole graniczne na terenie leżącym przy Korei Północnej. Ma się to wiązać z uszczelnianiem granicy poprzez większą ilość i dokładniejsze kontrole, a przy okazji wzmocnienie służb celnych na tym terenie.

 

Chiny ogłosiły dodatkowo zawieszenie importu węgla z KRLD do końca roku, jednakże niechętnie wypowiadają się o podjęciu innych kroków nacisku wobec tego państwa, choć są jego największym partnerem ekonomicznym jak i dyplomatycznym.

 

„Kalkulacje ChRL na temat poziomu nacisku, jaki można stosować wobec Korei, są ściśle związane ze stabilnością sytuacji politycznej na Półwyspie Koreańskim. W efekcie bezpieczne możliwości, zdaniem rządu Chin, są niskie,” powiedziała sekretarz dla Reuters.

Związki pomiędzy Pekinem a Pjongjangiem są jednymi z najuważniej obserwowanych w regionie. Niedawne wydarzenia wskazują jednak na zmianę trendu i zwrot Korei Północnej w kierunku Rosji z powodu obawy, że Chiny mogą być już zmęczone wspieraniem reżimu.

 

Według przedstawicieli Chin komentarz Thornton miał pojawić się po tym jak niszczyciel amerykańskiej marynarki pojawił się w rejonie sztucznej wyspy na Morzu Południowochińskim i został zmuszony do opuszczenia tego terenu przez marynarkę wojenną ChRL.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Skomentuj