Chiny zamierzają zbudować Polarny Jedwabny Szlak, który będzie przebiegał przez Arktykę

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Władze Chin ogłosiły plan poszerzenia swojego wielkiego projektu Jeden Pas i Jedna Droga, znanego również jako Nowy Jedwabny Szlak. W skład tej inicjatywy ma wejść tzw. Polarny Jedwabny Szlak, który będzie skupiać się na Arktyce.

 

Rząd w Pekinie przedstawił wizję wykorzystania arktycznych tras transportowych, które powstają w wyniku globalnego ocieplenia. Chiny wskazują, że Arktyka z biegiem lat będzie odgrywać coraz większą rolę w handlu międzynarodowym. Lokalne media szacują, że rejs z Chin do Europy przez Arktykę może być krótszy nawet o 20 dni w porównaniu do obecnie stosowanej trasy morskiej, która przebiega przez Kanał Sueski.

Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone wykazują coraz większe zainteresowanie tym regionem. Arktyka stała się nowym obszarem rywalizacji między mocarstwami. Chodzi przede wszystkim o ogromne złoża ropy naftowej i gazu, które ukryte są pod lodem.

Dla Chin, Arktyka oznacza nie tylko surowce, ale także poszerzenie swojej strefy wpływów. Jeśli w tym regionie ma przebiegać Polarny Jedwabny Szlak to z dużym prawdopodobieństwem pojawią się tam również chińskie wojska, które będą pilnować interesów państwa. Pozostałe państwa obawiają się chińskiej dominacji nie tylko w tym konkretnym regionie arktycznym, ale także na wielu innych kontynentach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Chińczycy nie zrobią żadnego

Chińczycy nie zrobią żadnego arktycznego szlaku bez Rosji, która jest właścicielem większości arktycznej linii brzegowej na tej planecie! Arktyczny "jedwabny szlak" to wielka szansa dla Rosji... Bo geografia powoduje, że Rosja na tą chwilę nie jest w stanie stać się mocarstwem na miarę mocarstwa morskiego... Szlak handlowy z Chin przez Arktykę sprawiłby, że zapomniane rejony Syberii, szczególnie północnej, rozkwitłyby i dały Rosjanom opcje, jakich ich kraj jeszcze nigdy w historii nie miał.
Dla krajów sąsiadujących z Rosją, a będących na usługach USA, będzie to gwóźdź do trumny.

P.S. Nie bardzo wiem, na jakiej podstawie chińskie media twierdzą, że przez Arktykę droga się skróci? Wystarczy spojrzeć na mapę Eurazji...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Maxxx

Patrząc na taką mapę to

Patrząc na taką mapę to faktycznie hehe. Lepiej spójrz na globus, tam widać prawdziwy kształt. Wszystko zależe też od punktu wyjściowego i decelowego, więc może być to krótsza droga ale dostępna tylko latem. Zimą koszty rosną. Nie wiem czy to szansa dla Rosji. W końcu Chińczycy masowo kolonizują syberię i pewnego dnia mogą wkorczyć tam "zielone ludziki" a ludzie przeprowadzą referendum. Chociaż chcę aby Imperium Amerykańskie upadło to perspektywa dominującej roli Chin nie jest wesoła.

Portret użytkownika SurvivorMan

Mój błąd i już go poniżej

Mój błąd i już go poniżej poprawiłem Wink
A jak już wyskoczyłeś z prześmiewczym nickiem, pijącym ewidentnie do mnie, to powiem tylko tyle: Chodziłem do szkoły w czasach w których gimnazjów nie było, ale zapewniam Cię że mój pracodawca u którego pracuję już 15 lat, jest z mojej pracy bardziej zadowolony, niż z pracy obecnie przyjmowanego do firmy pokolenia gimnazjalnego, wychowanego bezstresowo Smile

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj