Chiny zagroziły Tajwanowi wojną

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Jens Schott Knudsen/CC BY-NC 2.0

Władze Tajwanu – nieuznawanego na świecie wyspiarskiego państwa, chcą nie tylko uzyskać pełną niezależność, ale też zawiązać bliskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Chiny od bardzo dawna przygotowują się na taki scenariusz i ogłosiły właśnie, że „niepodległość oznacza wojnę”.

 

Pekin uznaje Tajwan jako swoje własne terytorium, które zbuntowało się i tymczasowo oddzieliło się od reszty państwa. Potwierdzają to ostatnie działania militarne wokół wyspy, a także wypowiedź rzecznika Ministerstwa Obrony Chin. Wu Qian ogłosił, że Tajwan pozostaje nieodłączną częścią Chin, a działania wojskowe prowadzone w Cieśninie Tajwańskiej mają między innymi chronić suwerenność i bezpieczeństwo narodowe.

„Ostrzegamy niepodległościowe elementy Tajwanu: ci, którzy bawią się ogniem, spalą się, a niepodległość Tajwanu oznacza wojnę” - powiedział Wu Qian, rzecznik Ministerstwa Obrony Chin.

Władze Tajwanu dążą do formalnego uzyskania niepodległości i zabiegają o wsparcie Stanów Zjednoczonych. Wyspa naraża się w ten sposób Chinom, które w ostatnich miesiącach przeprowadzały liczne ćwiczenia wojskowe w okolicy, a w zeszłym tygodniu, chińskie myśliwce i bombowce naruszyły tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej.

Władze Chin uznają, że ruchy proniepodległościowe na Tajwanie stanowią obcą ingerencję w sprawy Chin. Co więcej, wielokrotnie ostrzegały przed interwencją zbrojną na wyspę. Jakby tego było mało, Tajwan posiada własne siły zbrojne i zakupuje broń od Stanów Zjednoczonych.

 

Chiny prawdopodobnie po raz pierwszy zagroziły wojną, wskazując przy tym na Tajwan. Wygląda na to, że sytuacja w tej części świata raczej nie zostanie złagodzona, a może nawet zaognić się. Nowe władze Stanów Zjednoczonych zapowiedziały już, że nie odwrócą się od Tajwanu i w tej kwestii będą kontynuować politykę Donalda Trumpa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?

Portret użytkownika CzłowiekPolak

Ty się zesrasz ze strachu.

Ty się zesrasz ze strachu. Prawdziwy Młot nawet przydomek wybrał Młot z udarem, mocniejszych nie ma. Nikt nic nie zrobi jak będzie, ale napewno będzie bo w Apokalipsie jest zapisane, że będzie. Będzie jeszcze lepiej, bo będzie dwóch Świadków Apokalipsy i jak ich zabiją młoty to będą świętować, ale po 3 dniach zostaną ożywieni i wtedy zaczipowane młoty będą chcieli umrzeć ale będzie za późno. Z Panem Bogiem Rodacy!

Portret użytkownika ARTUR

Chiny i Niemcy są w sojuszu

Chiny i Niemcy są w sojuszu wojskowym od II w. ś. i do tej pory nic się nie zmieniło . Nie licz na żadne układy czy sojusze a nawet dostawy materiałów gdyż nie ma to znaczenia teraz i nie miało znaczenia w przeszłości . Niemcy przyjęli dostawy towarów z Rosji nawet w dniu wybuchu wojny a odprężenie pomiędzy Rosją a Chinami po konflikcie zbrojnym w latach 60 ub. wieku nastąpiło dopiero po śmierci Breżniewa . 

Portret użytkownika Ractaros96

Chiny nie mogą znieść, że

Chiny nie mogą znieść, że dobrze prosperujące demokratyczne państwo mają zaraz pod nosem. Tajwan pomimo swojej wielkości jest niesamowicie zaawansowany technologicznie, mają bardzo wysoki poziom edukacji. Samo istnienie Tajwanu i jego sukces to policzek w stronę rządów komunistycznej partii Chin.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Strony

Skomentuj