Chiny zagroziły Tajwanowi wojną

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Jens Schott Knudsen/CC BY-NC 2.0

Władze Tajwanu – nieuznawanego na świecie wyspiarskiego państwa, chcą nie tylko uzyskać pełną niezależność, ale też zawiązać bliskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Chiny od bardzo dawna przygotowują się na taki scenariusz i ogłosiły właśnie, że „niepodległość oznacza wojnę”.

 

Pekin uznaje Tajwan jako swoje własne terytorium, które zbuntowało się i tymczasowo oddzieliło się od reszty państwa. Potwierdzają to ostatnie działania militarne wokół wyspy, a także wypowiedź rzecznika Ministerstwa Obrony Chin. Wu Qian ogłosił, że Tajwan pozostaje nieodłączną częścią Chin, a działania wojskowe prowadzone w Cieśninie Tajwańskiej mają między innymi chronić suwerenność i bezpieczeństwo narodowe.

„Ostrzegamy niepodległościowe elementy Tajwanu: ci, którzy bawią się ogniem, spalą się, a niepodległość Tajwanu oznacza wojnę” - powiedział Wu Qian, rzecznik Ministerstwa Obrony Chin.

Władze Tajwanu dążą do formalnego uzyskania niepodległości i zabiegają o wsparcie Stanów Zjednoczonych. Wyspa naraża się w ten sposób Chinom, które w ostatnich miesiącach przeprowadzały liczne ćwiczenia wojskowe w okolicy, a w zeszłym tygodniu, chińskie myśliwce i bombowce naruszyły tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej.

Władze Chin uznają, że ruchy proniepodległościowe na Tajwanie stanowią obcą ingerencję w sprawy Chin. Co więcej, wielokrotnie ostrzegały przed interwencją zbrojną na wyspę. Jakby tego było mało, Tajwan posiada własne siły zbrojne i zakupuje broń od Stanów Zjednoczonych.

 

Chiny prawdopodobnie po raz pierwszy zagroziły wojną, wskazując przy tym na Tajwan. Wygląda na to, że sytuacja w tej części świata raczej nie zostanie złagodzona, a może nawet zaognić się. Nowe władze Stanów Zjednoczonych zapowiedziały już, że nie odwrócą się od Tajwanu i w tej kwestii będą kontynuować politykę Donalda Trumpa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika CzłowiekPolak

Ty się zesrasz ze strachu.

Ty się zesrasz ze strachu. Prawdziwy Młot nawet przydomek wybrał Młot z udarem, mocniejszych nie ma. Nikt nic nie zrobi jak będzie, ale napewno będzie bo w Apokalipsie jest zapisane, że będzie. Będzie jeszcze lepiej, bo będzie dwóch Świadków Apokalipsy i jak ich zabiją młoty to będą świętować, ale po 3 dniach zostaną ożywieni i wtedy zaczipowane młoty będą chcieli umrzeć ale będzie za późno. Z Panem Bogiem Rodacy!

Portret użytkownika ARTUR

Chiny i Niemcy są w sojuszu

Chiny i Niemcy są w sojuszu wojskowym od II w. ś. i do tej pory nic się nie zmieniło . Nie licz na żadne układy czy sojusze a nawet dostawy materiałów gdyż nie ma to znaczenia teraz i nie miało znaczenia w przeszłości . Niemcy przyjęli dostawy towarów z Rosji nawet w dniu wybuchu wojny a odprężenie pomiędzy Rosją a Chinami po konflikcie zbrojnym w latach 60 ub. wieku nastąpiło dopiero po śmierci Breżniewa . 

Strony

Skomentuj