Chiny wysyłają okręty wojenne w okolice spornych wysp

Kategorie: 

Źródło: YT

Chińska Republika Ludowa wysyła w region spornych wysp okręty wojenne i samoloty.  Przynależność terytorialna wysp Senkaku znajdujących się na Morzu Wschodniochińskim stała się niedawno przedmiotem sporu między Japonią i Chinami.

 

Ten krok jest kolejną rundą eskalacji konfliktu, który wybuchł z powodu decyzji Japonii planującej odkupić wyspy od prywatnego właściciela. Do tej pory dochodziło do drobnych „starć” między strażą przybrzeżną i kutrami rybackimi. Teraz po raz pierwszy w konflikt mogą zostać zaangażowane regularne siły zbrojne.

 

Wcześniej poinformowano, że łodzie patrolowe i rybackie pod banderą Chin wezmą udział w ćwiczeniach morskich na Morzu Wschodniochińskim w pobliżu spornych wysp.  Jak poinformowali " - przedstawiciele Chin Navy, celem ćwiczenia jest przygotowanie na radzenie sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami w trakcie operacji w celu ochrony suwerenności i interesów morskich tego kraju.

 

Relacje pomiędzy Japonią i Chinami pogorszyły się znacząco po 10 września, kiedy w Tokio zapadła decyzja odkupienia kilku wysp z archipelagu Senkaku dotychczas należących do prywatnych właścicieli.  Sprawa zapewne nigdy nie wyeskalowałaby się do takiego poziomu, gdyby te wyspy były tylko kupą kamieni. Oczywiście chodzi o złoża węglowodorów odkryte pod dnem morskim w okolicy spornego terytorium. Głównie z tego powodu do konfliktu wmieszał się Tajwan, który przez Chiny uważany jest za zbuntowaną prowincję.

 

Tempo, w jakim doszło do konfliktu n Morzu Wschodniochińskim jest naprawdę porażające. Wynika z tego, że w okresie ogólnoświatowego przesilenia żaden region świata nie może być uważany za bezpieczny.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 000-1

oni tam nieplyna na

oni tam nieplyna na pokaz!zaczynaja sie zbierac do kupy jak bylo przewidziane...!przyciaga ich niczym magnes! w tym zawirowanym do przewidzenia swiecie...jak pierdyknie:)to prawdopodobnie wszyscy to uslysza...wystarczy jedna mala  prowokacja !jak w grze w szachy,pierwszy wykonany ruch iest efektem konca  gry w ktorej wezma wszyscy udzial...sorry ze strasze sobie:)ale oni tam na ryby nie poplyneli:(

Portret użytkownika Tomal

  "Pe­wien in­diański

 
"Pe­wien in­diański chłopiec za­pytał kiedyś dziadka:
- Co sądzisz o sy­tuac­ji na świecie?
Dziadek odpowiedział:
- Czuję się tak, jak­by w moim ser­cu toczyły walkę dwa wil­ki. Je­den jest pełen złości i niena­wiści. Dru­giego prze­pełnia miłość, prze­bacze­nie i pokój.
- Który zwy­cięży? - chciał wie­dzieć chłopiec.
- Ten, które­go kar­mię - od­rzekł na to dziadek. "

Strony

Skomentuj