Chiny wystrzeliły w kosmos pierwszego satelitę do obserwacji Słońca

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Zgodnie z oświadczeniem Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, w czwartek z kosmodromu Taiyuan, wystrzelono pierwszego chińskie obserwatorium solarne, Xihe. Satelita o masie 550 kilogramów i szacowanej żywotności trzech lat, będzie działać na orbicie synchronicznej do Słońca.

 

Satelita Xihe ma za zadanie rejestrować zmiany temperatury i prędkości atmosfery podczas erupcji słonecznych oraz dostarczać danych do badań dynamiki i fizycznych mechanizmów erupcji. Do cech platformy należą ultrawysoka dokładność i ultrastabilność. Urządzenie nosi imię bogini Xihe z chińskiej mitologii, która według legendy urodziła dziesięć słońc.

 

Chiny posiadały naziemną sieć monitoringu słonecznego, ale do tej pory brakowało danych optycznych spoza atmosfery. Aby wypełnić te lukę, pierwszy satelita słoneczny będzie monitorował erupcje na powierzchni Słońca i zbierał dane w zakresie widzialnego widma za pomocą pokładowego spektrometru.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No i niech się Ćinćykom ten

No i niech się Ćinćykom ten satelita EPSUJE ! Latanie gdzieś tam sobie, do słońca bez zgody tzw."zachodu" i USA co już nic i tak nie potrafi, to ten satelita ma się ćinćykom zepsuć ! I NIECH IM SIĘ EPSUJE ..Moc Kryptonu jest z nami ! 

Portret użytkownika Tylko Nauka

Do wszystkich foliarzy i

Do wszystkich foliarzy i płaskoziemcow, przecież jest pokazane na filmie powyżej i wyrażnie widać że satelita zbliża się do słońca i je bada, ja nie wiem co wam tu znowu nie pasuje, widac wyraźnie jak byk. Tylko z nowu nie piszcie że to nie jest autentyczny film i że nasa kłamie. Zobaczcie jak pięknie i majestatycznie wyglada te nasz słonko z bliska. Ja wiele naukowych filmów widziałam w telewizji i internecie od diskowery więc sporo się znam na kosmosie. Oglądam też kanały naukowe na youtube tam naprawdę sporo można się dowiedzieć.

Skomentuj