Chiny wystrzeliły w kosmos pierwszego na świecie satelitę radarowego

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Trzystopniowa rakieta Long March 3B wystartowała z Centrum Kosmicznego Xichang w południowo-zachodnich Chinach w ostatnią sobotę. Na pokładzie znajdował się satelita Ludi Tanse - 4 (01), który, jak poinformowała korporacja lotnicza CASC, godzinę po wystrzeleniu z powodzeniem został wystrzelony na geosynchroniczną orbitę transferową. Jest to pierwszy na świecie satelita radarowy z syntetyczną aperturą.

 

Chińska Korporacja Nauki i Technologii Lotniczej, odpowiedzialna za wystrzelenie nowego satelity, pomija szczegóły techniczne. Tyle że w oficjalnych dokumentach CASC, opublikowanych w styczniu tego roku, mówi się o planach wysłania na wysoką orbitę dwudziestometrowego satelity radarowego z syntetyczną aperturą.

 

Ponadto, jak podaje Space News, technologia ta jest wymieniona w Planie średnio i długoterminowego rozwoju cywilnej infrastruktury kosmicznej na lata 2015 - 2025. Mówi się o zamiarze stworzenia konstelacji satelitów o aperturze optycznej i syntetycznej średniej i wysokiej rozdzielczości do obserwacji lądu, morza i atmosfery.

 

Jest to kolejna konstelacja satelitów ChRL, która różni się od satelitów optycznych o wysokiej rozdzielczości z konstelacji Gaofeng. Radary z syntetyczną aperturą zapewniają znacznie niższą rozdzielczość, ale zapewniają stały zasięg niezależnie od zachmurzenia i szeroki zakres trybów pracy.

 

Poprawią one dokładność rozpoznawania anormalnych zmian warunków atmosferycznych i zwiększą skuteczność zapobiegania katastrofom. Z usług satelitów Ludi Tanse korzystać będą Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego, Ministerstwo Zasobów Naturalnych oraz Ministerstwo Zasobów Wodnych.

 

Ponadto w poniedziałek Chiny wystrzeliły rakietę nośną Kuaizhou-1A z pięcioma nowymi satelitami na pokładzie z tego samego kosmodromu, które utworzą mikrokonstelację Hede-3.

 

„Będą wykorzystywane głównie do świadczenia komercyjnych usług teledetekcji” – napisał Xinhua.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika ba19

A jaka jest przyczyna ze USA

A jaka jest przyczyna ze USA - NATO prowadzą wojny , bo chcą panować nad wszystkimi narodami na Ziemi,  a tu są tego dowody, sami sie przyznają :

Jak Amerykanie stosunkowo małym kosztem niszczą rosyjską potęgę

Dziesiątki miliardów dolarów przekazanych Ukrainie są wydatkiem przynoszącym dużo korzystniejsze skutki dla USA niż biliony, które przeznaczono na wojny w Iraku i w Afganistanie. Ta pomoc ma też ogromne konsekwencje geopolityczne, uderzające pośrednio w Chiny.

Publikacja: 01.01.2023 21:00

 

 

Amerykańskie haubice slużą Siłom Zbrojnym Ukrainy do ostrzału rosyjskich pozycji. Rosja od dawna tłu

Amerykańskie haubice slużą Siłom Zbrojnym Ukrainy do ostrzału rosyjskich pozycji. Rosja od dawna tłumaczy w swojej propagandzie brak wyraźnych sukcesów na wojnie tym, że walczy „z całym kolektywnym Zachodem”.

 

Foto: Fot. Anatolii Stepanov/AFP

 

Hubert Kozieł

 

 

 

– Wasze pieniądze to nie dobroczynność, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację, którą zajmiemy się w najbardziej odpowiedzialny sposób – mówił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, podczas niedawnego wystąpienia w Kongresie USA. Część Amerykanów odbierała jego słowa z wyraźną z niechęcią. Widać ją było szczególnie wśród co bardziej izolacjonistycznie nastawionych Amerykanów. Zastanawiali się oni, czemu z pieniędzy amerykańskich podatników ma być fundowana idąca w dziesiątki miliardów dolarów pomoc dla odległego kraju. W dyskusji na ten temat powracały pytania o to, czy nie lepiej tych pieniędzy wykorzystać na cele krajowe i czy nie zostaną one wyrzucone w błoto. Niechęć części Amerykanów do pomocy dla Ukrainy da się łatwo wytłumaczyć kiepskimi doświadczeniami z pomocą dla krajów takich jak Afganistan czy Irak. Ale snucie takich prostych porównań bywa zwodnicze. Jak na razie bowiem wygląda na to, że pieniądze i sprzęt przekazywane przez USA Ukrainie to inwestycja z bardzo dobrą stopą zwrotu. Dzięki niej Amerykanie, stosunkowo małym kosztem, niszczą potencjał wojskowy Rosji. Wydają na powstrzymanie tego geopolitycznego przeciwnika dużo mniej niż w scenariuszu, w którym Kijów by padł.

 

Kwestia budżetu

Kongres USA niedawno uchwalił pakiet pomocy dla Ukrainy na 2023 r. wart 45 mld USD. (Pakiet ten jest częścią ustawy o finansowaniu administracji federalnej, w ramach której zaplanowano wydatki warte łącznie 1,66 bln USD). Według wyliczeń Kilońskiego Instytutu ds. Gospodarki Światowej w 2022 r. USA przekazały natomiast Ukrainie pomoc wartą łącznie 48 mld USD. Z tego 9,9 mld USD to wsparcie humanitarne, 15,1 mld USD finansowe, a 22,9 mld USD wojskowe. Na wsparcie militarne złożyło się m.in. uzbrojenie, amunicja i sprzęt warte 12,7 mld USD. Czy to dużo, czy mało?

 

 

 

 

W porównaniu z kosztami poniesionymi przez USA na wojny w Iraku i w Afganistanie to bardzo mało. Badacze z Uniwersytetu Brown wyliczyli, że Stany Zjednoczone wydały przez 20 lat 2,3 bln USD na wojnę z terroryzmem w Afganistanie. Skutek tego zaangażowania? Po dwóch dekadach obecności wojskowej w Afganistanie USA oddały kraj talibom, którzy błyskawicznie pokonali armię rządową. 2,1 bln USD wydano natomiast na wojny w Iraku oraz operacje w Syrii. Skutkiem ubocznym tych operacji było m.in. powstanie Państwa Islamskiego i zdobycie władzy nad Irakiem przez stronników irańskich ajatollahów. 355 mld USD poszło na wojnę z terroryzmem w Afryce. Czy uzyskane efekty tych działań były jednak warte poniesionych środków? Z perspektywy czasu można wojny w Iraku i Afganistanie porównać do używania młota pneumatycznego do rozłupania orzecha. Gdyby nie doszło do tych interwencji, to Al-Ka'ida najprawdopodobniej i tak nie byłaby w stanie powtórzyć zamachów na skalę tych z 11 września 2001 r., a talibowie i Saddam Husajn stanowiliby znikome zagrożenie dla USA. A tak walka z nimi odciągnęła siły, uwagę i środki od dużo większych wyzwań strategicznych, jakimi były rosnąca potęga Chin i powrót Rosji na ścieżkę imperialnej agresji. Fundusze i uzbrojenie przekazywane Ukrainie są jedynie drobnym ułamkiem tego, co zmarnotrawiono na Bliskim Wschodzie, a są wydawane na zwalczanie dużo groźniejszego wroga.

 

Czytaj więcej

 

Czy opór Ukrainy może oddalić chińską inwazję na Tajwan?

Gospodarka światowa
Czy opór Ukrainy może oddalić chińską inwazję na Tajwan?

Rosja i Chiny bardzo blisko współpracują ze sobą dyplomatycznie, gospodarczo i wojskowo. Nic dziwnego więc, że doświadczenia związane z wojną w Ukrainie są uważnie studiowane przez tajwańskie władze i wojskowych. Dają one bowiem cenne wskazówki, z czym mogłaby się mierzyć Republika Chińska (Tajwan) w przypadku inwazji z kontynentu. Tajwańscy decydenci zwrócili się do ukraińskich ekspertów z prośbą o opinie dotyczące scenariuszów walki z najazdem.

 

 

 

 

 

Środki przekazane dotychczas Ukrainie są również stosunkowo małe w porównaniu z całością amerykańskich wydatków wojskowych. Budżet obronny na rok fiskalny 2022 wyniósł 740 mld USD. 22,9 mld USD pomocy wojskowej przekazanej Ukrainie było sumą mniejszą niż środki, których domagał się Korpus Piechoty Morskiej (47,9 mld USD), ale wyższą od kwoty, o którą wystąpiły Siły Kosmiczne (17,4 mld USD). Pomoc przekazana Ukrainie przez Pentagon była za to większa od sum przeznaczanych na obronność wielu państw. Przewyższała choćby wydatki wojskowe Kanady (26,4 mld USD według SIPRI).

Zwrot z inwestycji

Czy Ukraina zrobiła jednak dobry użytek ze środków przekazanych jej przez Amerykanów? Analitycy wskazują, że niektóre rodzaje zachodniego uzbrojenia – takie jak wyrzutnie rakiet HIMARS – mocno zmieniły sytuację na froncie na korzyść Ukrainy. Sugerują to również dane dotyczące strat ponoszonych przez Rosję. O ile statystyki zniszczonego rosyjskiego sprzętu podawane przez Sztab Generalny Ukrainy (mówiące m.in. o ponad 3 tys. zniszczonych rosyjskich czołgach i ponad 280 zestrzelonych samolotach) można traktować sceptycznie, to o dużych stratach ponoszonych przez Rosję donosi również firma badawcza Oryx. Zlicza ona zniszczony, uszkodzony, porzucony i zdobyty sprzęt obu stron konfliktu na podstawie zdjęć i filmów. Są to więc straty w 100 proc. potwierdzone.

Z danych Oryksa na dzień 29 grudnia 2022 r. wynika, że udokumentowano utratę przez Rosję w trakcie „specjalnej operacji wojskowej” w Ukrainie blisko 8,5 tys. jednostek sprzętu. Rosjanie stracili m.in. 1584 czołgi, czyli więcej, niż ich łącznie posiadają Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Niderlandy i Hiszpania. Do tego trzeba doliczyć m.in. 2872 różnego rodzaju bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone, 299 dział samobieżnych, 150 dział, 164 wyrzutnie rakiet, 259 pojazdów inżynieryjnych i specjalnych, 83 systemy rakiet przeciwlotniczych, 20 radarów, 212 stacji łączności i dowodzenia, 67 samolotów, 74 śmigłowce, cztery drony bojowe i 150 dronów rozpoznawczych, 12 okrętów i 2146 ciężarówek i jeepów. To tylko dane mające potwierdzenie wizualne. To dużo więcej niż w poprzednich konfliktach z udziałem Rosji. Na przykład w trakcie pierwszej wojny czeczeńskiej w latach 1994–1996 potwierdzono utratę przez Rosję: 192 czołgów, 503 wozów opancerzonych, 23 dział samobieżnych, czterecg pojazdów inżynieryjnych i specjalnych, cztrech stacji łączności i dowodzenia, sześciu samolotów i 24 śmigłowców.

Wojna w Ukrainie skutkowała nie tylko utratą przez Rosję co najmniej dziesiątek tysięcy żołnierzy. (Ukraiński Sztab Generalny określał liczbę zabitych wrogów do 29 grudnia 2022 r. na 104 560. Telegramowy kanał Generał SWR podawał natomiast, że Putina poinformowano o stratach bezpowrotnych sił zbrojnych wynoszących do 9 grudnia 95 657 osób, Rosgwardii wynoszących 5776 osób i prywatnych firm wojskowych sięgających 29 619 tys. osób. Straty bezpowrotne to nie tylko zabici, ale też zaginieni, ciężko ranni czy dezerterzy). Rosja nie tylko nadwerężyła swoją gospodarkę i pogorszyła perspektywy rozwoju. Bardzo mocno straciła też na mocarstwowym prestiżu. Armia rosyjska radziła sobie w ostatnich dziesięciu miesiącach w Ukrainie znacznie gorzej, niż spodziewali się eksperci. Symbolem jej braku profesjonalizmu stało się dwukrotne uderzenie ukraińskich dronów w bazę bombowców strategicznych pod miastem Engels, położoną na wschodnim brzegu Wołgi, około 750 km od granicy Ukrainy. Jedynym mocarstwowym atutem Rosji pozostała broń jądrowa.

 

Pracodawca Rzeczpospolitej

Kobiecie trudniej o równowagę między pracą, a życiem prywatnym

CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

Cios zadany przez Ukraińców rosyjskim siłom zbrojnym jest już porównywany z porażką Związku Sowieckiego w Afganistanie. Afgańscy mudżahedini też korzystali wówczas z amerykańskiej pomocy. Wyniosła ona przez dziesięć lat zaledwie od 6 do 12 mld USD, a pomogła zniszczyć sowieckie imperium.

 

https://www.parkiet.com/gospodarka-swiatowa/art37705611-jak-amerykanie-stosunkowo-malym-kosztem-niszcza-rosyjska-potege

 

A do czego to prowadzi :

 

Psalm 46:   Chodźcie, zobaczcie poczynania Jehowy,+jak spowodował zadziwiające wydarzenia na ziemi.+   Sprawia, że wojny ustają aż po kraniec ziemi.+Łamie łuk i kruszy włócznię,+wozy pali w ogniu.+

 

Mateusza 6:" 10  Niech przyjdzie twoje królestwo.+ "

 

Daniela 2: 44  „A za dni tych królów+ Bóg nieba+ ustanowi królestwo,+ które nigdy nie zostanie obrócone wniwecz.+ I to królestwo nie przejdzie na żaden inny lud.+ Zmiażdży ono wszystkie owe królestwa+ i położy im kres, lecz samo będzie trwać po czasy niezmierzone;+

 

Objawienia 17: 12  „A dziesięć rogów, które ujrzałeś, oznacza dziesięciu królów,+ którzy jeszcze nie otrzymali królestwa, lecz na jedną godzinę otrzymują władzę jako królowie wraz z bestią. 13  Ci mają jedną myśl i dlatego dają bestii swą moc i władzę.+ 14  Ci stoczą bitwę z Barankiem,+ ale Baranek ich zwycięży,+ ponieważ jest Panem panów i Królem królów.+ Zwyciężą też ci, którzy są z nim powołani i wybrani, i wierni”.+

 

A jak sie bedzie zyło na Ziemi za panowania Królestwa Bożego :

 

Objawienia 21:  Wtedy usłyszałem donośny głos od tronu, mówiący: „Oto namiot+ Boga jest z ludźmi i On będzie przebywać+ z nimi, a oni będą jego ludami.+ I będzie z nimi sam Bóg.+  I otrze z ich oczu wszelką łzę,+ i śmierci już nie będzie+ ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie.+ To, co poprzednie, przeminęło”.+  I Zasiadający na tronie+ rzekł: „Oto czynię wszystko nowe”.+ Mówi też: „Napisz, ponieważ słowa te są wierne i prawdziwe”.

 

1 Koryntian 2;  Ale jak jest napisane: „Oko nie widziało i ucho nie słyszało ani się w sercu człowieka nie zrodziło, co Bóg przygotował dla tych, którzy go miłują”.+

 

Izajasza 65: 24  I będzie tak, że zanim zawołają, ja odpowiem;+ kiedy jeszcze będą mówić, ja wysłucham.+

 

Izaajsza 33:" 24  I żaden mieszkaniec nie powie: „Jestem chory”.+ "

 

Portret użytkownika inzynier magister

widać chińskie komuchy już

widać chińskie komuchy już zaczynają przodować technologicznie nad amerykanami ! zapewne jest to jakiś wynalazek wspierający chińskie wojsko ! a Kim Dzong un i jego mocarstwo właśnie planuje pokazowe wystrzelenie rakiety między kontynentalnej ! jak widać siły anty amerykanskie rosną w potęgę ! natomiast my Polacy musimy wzmocnić wojsko Chrystusa i prosić o miłosierdzie Jezusa byśmy przetrwali kiedy się zacznie ! właśnie na TVN leciały programy i konferencje które zaorały PiS i ich TVP ! no ale jak nie zrobili likwidacji TVN to teraz mają sami co chcieli... niech nas ma w swojej opiece Chrystus Zbawiciel Maszijach HaMaszijach Yeshua !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj