Chiny wystrzeliły pierwszą rakietę nośną z wyrzutni morskiej

Kategorie: 

Źródło: China Daily

Chiny stały się trzecim państwem na świecie, które opanowało technologię wystrzeliwania rakiet nośnych z platformy morskiej. W środę, 5 czerwca, odbył się przełomowy start rakiety Długi Marsz 11 z Morza Żółtego, który znacząco wpłynie na rozwój krajowego przemysłu kosmicznego, a także wzmocni projekt Nowego Jedwabnego Szlaku.

 

Chiny nie tylko zademonstrowały swoje nowe możliwości, ale też dostarczyły siedem satelitów na orbitę. Rakieta kosmiczna Długi Marsz 11 po raz pierwszy została wystrzelona z platformy morskiej – w tym przypadku, start odbył się na Morzu Żółtym, niedaleko wybrzeża prowincji Szantung. Ten sam model rakiety był wcześniej odpalany sześć razy i pomógł dostarczyć łącznie 25 satelitów na orbitę, lecz wszystkie poprzednie starty rakiet odbywały się w centrum kosmicznym Jiuquan.

 

Tym samym Chiny dołączyły do bardzo niewielkiego grona państw, które dysponują taką technologią. Starty rakiet nośnych z platform morskich były dotychczas domeną Rosji i Stanów Zjednoczonych. W ten sposób Chiny wysyłają sygnał, że bardzo poważnie traktują wyścig kosmiczny i chcą wręcz dominować na tym polu.

Chińscy eksperci wskazują na korzyści, wynikające z możliwości odpalania rakiet nośnych z morza. Przede wszystkim pozwala to zmniejszyć ryzyko upadku szczątków rakiet na obszary mieszkalne. Platformy morskie zapewniają również mobilność, dzięki czemu rakiety można wystrzeliwać w pobliżu równika, co zwiększa nośność rakiety i obniża koszty startu.

 

Chińska Akademia Technologii Pojazdów Rakietowych zapowiada kolejne starty rakiet nośnych z morza, a także budowę dedykowanych platform startowych i portu przybrzeżnego, który będzie wspierał misje kosmiczne. Chiny zamierzają udostępnić swoje usługi państwom uczestniczącym w Nowym Jedwabnym Szlaku, a zatem liczą na wzmocnienie swoich wpływów na świecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Poziom jest obecnie tak niski

Poziom jest obecnie tak niski, że naprawdę niewiele trzeba by być w czołówce światowej wyścigu kosmicznego. Nawet kraj wielkości Polski mógłby spokojnie realizować program kosmiczny i być liderem gdyby nie NIEPRAWDOPODOBNA skala martnotrastwa jaką raczy nas niemoralny, przygłupi rząd. Naród polinowski sam chce się staczać na dno, zupełnie jak żul sięgający po niewyszukane używki. Polacy powinni się jednak od polinowców odłączyć, nie chcemy bowiem uczestniczyć w tym moralnym, intelektrualnym i finansowym upadku.

Skomentuj