Chiny wyrzucają ze swoich portów statki handlowe Korei Północnej

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net

Statki handlowe Korei Północnej wracają do domu z węglem po tym, jak Chiny odmówiły przyjęcia surowców od odizolowanego państwa.

 

Sytuacja na półwyspie koreańskim z dnia na dzień zaostrza się. Obserwujemy wprost twarde i stanowcze stanowisko Chin, które poparły ewentualną interwencję USA na terenie komunistycznej dyktatury Kim Dzong Una i ustawiły wojsko na granicy ze swoim sąsiadem.

 

Wedle ostatnich informacji Chińska Republika Ludowa wystrzega się teraz jakichkolwiek kontaktów handlowych z Koreą Północną. Teoretycznie to w związku z kolejna próbą rakietową KRL 26 lutego wydano dokument zrywający handel z tym państwem, jednakże dopiero w związku z działaniami Donalda Trumpa oraz generalnym konfliktem węglowym posunięto się o krok dalej.

 

Korea, pomimo zakazu, wciąż wysyłała do Chin swój główny surowiec eksportowy – węgiel. Dzięki tym kontaktom handlowym ekonomia państwa Kim Dzong Una wciąż miała prawo istnienia. O ile Chińczycy jak dotąd pozwalali statkom transportowym dokować w swoich portach, co dawało nadzieję na rychłe wznowienie handlu, to ostatnimi dniami nakazały ich odesłanie w granice Korei.

 

Mimo braku oficjalnych komentarzy ze strony ChRL, źródła w Dandong Chengtai (jedna z największych chińskich firm zakupujących węgiel od KRL) potwierdzają odesłanie ponad dwóch milionów ton węgla do Korei z powodu odmówienia im dłuższego pobytu w chińskich portach.

 

Ostatnią linią handlu dla najbardziej odizolowanego państwa świata pozostaje Rosja – pytanie tylko czy Władimir Putin chce psuć swoje napięte relacje z zachodem jeszcze bardziej dla Kim Dzong Una? Wątpliwe, choć mógłby to uznać za pokaz siły oraz pstryczek w nos Stanów Zjednoczonych. Jednakże poprawne relacje z Chinami są w tym momencie kluczowe dla Rosji, co raczej odrzuca scenariusz wyjątkowego solidaryzowania się z Koreą Północną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Skomentuj