Chiny wyniosą na orbitę sztuczny księżyc, który będzie oświetlał miasto i zastąpi latarnie uliczne

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wygląda na to, że Ziemia będzie miała wkrótce dwa księżyce. Miasto Chengdu zamierza wynieść na orbitę „kosmiczną latarnię”, aby nocą oświetlać ulice miasta. Pomysł został już skrytykowany przez astronomów.

 

10 października, na spotkaniu poświęconemu innowacyjności i przedsiębiorczości, Wu Chunfeng, prezes prywatnej firmy Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Co. ogłosił plan dostarczenia na orbitę sztucznego księżyca. Specjalny satelita będzie stanowił alternatywę dla typowych ulicznych latarni i będzie mógł oświetlać dowolne obszary o średnicy od 10 km do nawet 80 km.

 

Szczegóły tego projektu nie są znane, lecz wiadomo, że firma realizuje go we współpracy z władzami miasta Chengdu już od kilku lat. Co więcej, sztuczny księżyc może pojawić się na orbicie już w 2020 roku.

Pomysł został zaczerpnięty od wizji francuskiego artysty, który wyobrażał sobie wiszący nad Ziemią ogromny „naszyjnik” z luster, odbijający promienie słoneczne na ulice Paryża przez cały rok. Wygląda na to, że plan ten zostanie zrealizowany, ale „naszyjnik” nie będzie oświetlał Paryża, tylko miasto Chengdu.

 

Astronomowie twierdzą, że chiński satelita będzie zanieczyszczał niebo światłem i może utrudnić obserwacje kosmosu. Wystarczy bowiem wspomnieć, że sztuczny księżyc, według założeń, będzie aż osiem razy jaśniejszy od naturalnego Księżyca.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika ascendant 149

Już ten, który jest obecnie,

Już ten, który jest obecnie, nasz Księżyc, pewnie kiedyś miał swoją powłokę, która odbijała więcej światła, ale jak widać to nawet gołym okiem, bombardowania z Ziemi zniszczyły ją (kratery i pył z którego w 2010 miało być budowane na księżycu 12 m średnicy zwierciadło - projekt wyparty przez obecnie wyłączonego "Hubla" :D. Widać, ktoś chciał po prostu spokojnie zasnąć i przespać się - postanowił "zgasić swiatło" :D. Ot co. He he.

Portret użytkownika Endymion

Moim zdaniem to typowy

Moim zdaniem to typowy projekt do wydrenowania kasy wspólnej w celu przelania do kieszeni prywatnej. Pamiętajcie, że w Chinach jest złodziejski kapitalizm, chociaż daleko im do Polski, gdzie mamy firmę zajmującą się budową elektrowni atomowej z potężnymi pieniędzmi i równie dobrze płatnymi synekurami.. Obstawiam, że w połowie realizacji (plany, konferencje, wizualizacje multimedialne, marketing itp. gale/imprezy w drogich hotelach/burdelach)  pochłoną większość środków, kilku nowych milionerów przybędzie i projektu zaniecha się z przyczyn "błachych" jak protest ekologów, czy tam innym astronomów..

"Twoja siła zaczyna się tam gdzie kończy strach"

Portret użytkownika Kwazar

Pomysł nie jest nowy ale może

Pomysł nie jest nowy ale może tym razem będzie naprawdę zrealizowany.Wbrew pozorom to ma energetyczną przyszłość.Z drugiej strony wiadomo.Energię można używać w dobrym i złym celu.Wystarczy takim "cuś" zamiast księżyca skupiać promienie słoneczne i kierować wiązkę na określone cele militarne (miasta) wroga. 

Portret użytkownika Kwazar

Oj troche to wszystko brzmi

Oj troche to wszystko brzmi jak grubo PRZEKOMBINOWANE. No bo to jest tak jakbym jako nauczyciel do przedszkola zaszedł i posród dzieci selskcji dokonywał.Ładne to dziecko...podoba mi się...może być. A to co za pokurcz ? Do wora go ! tak nawet pośledni pedagogo nie działa a co dopiero Chrystus o Bogu i jego dzieciach,dziele wspaniałym już nawet nie wspomnę Lol No chyba że się nie zna i zawalił dzieło swoje na całej linii.

Portret użytkownika Endymion

chrystus to nic innego jak

chrystus to nic innego jak pomazaniec/namaszczony.. tego nie pisze się z wielkiej litery.. chrystusów było pewnie tylu co króli.. król, chrabia, poseł, senator.. to tylko nazwy dla funkcji w strukturze hierarchicznej.. nas zniewalającej Sad

"Twoja siła zaczyna się tam gdzie kończy strach"

Portret użytkownika hamzpodtrzepaka

Zapewne będzie to jakiś

Zapewne będzie to jakiś rozkładany "parasol" pokryty lustrami mogący skupiać światło na mniejszym lub większym obszarze w zależności od ustawienia tych luster. Ale gdyby takie lustra ustawić tak by skupily taka ilość światła w mały punkt to mamy broń, wielką orbitalną lupę do palenia coś jak w filmie z Bondem  tam w którymś odcinku mieli taką zabawkę  

Portret użytkownika MPas

Dosłowne zanieczyszczanie

Dosłowne zanieczyszczanie nieba w ten sposób może powodować dezoriętację u zwierząt, tak mi się wydaje. Poza tym dzisiaj światło o średnicy 10 - 80 km a jutro wiązka laserowa... Nie podoba mi się to. Lepiej by sie wzieli za smog który truje ich ludność, nie dość że maja syf na ulicach to jeszcze chcą zrobić na niebie.

Portret użytkownika Ractaros96

Właśnie mi przyszło do głowy

Właśnie mi przyszło do głowy coś ciekawego. Można by było wynieść na orbitę gigantyczne lustro, które kierowałoby światło słoneczne 24h na dobę w określone miejsce na Ziemi gdzie zbudowano by elektrownię słoneczną. Tym samym ta elektrownia mogłaby działać 24h na dobę.

Póki co przesył energii z orbitalnej elektrowni jest dość problematyczny, więc jeśli nie możemy umieścić elektrowni bliżej słońca, to możemy słońce przybliżyć do elektrowni.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika rocafella

Nie da się tego zrobić aby

Nie da się tego zrobić aby wyprodukowany prąd pokrył koszta satelity z lustrem.

Satelita 24h na dobę musiałoby zmieniać kąt nachylenia lustra, zmieniać wysokość no i pokonać barierę w stratosferze (odbijanie światła)

Strony

Skomentuj