Chiny uruchomiły pierwszy na świecie w pełni elektryczny statek towarowy

Kategorie: 

Źródło: China News/Peng Yonggui

Jak donosi gazeta China Daily, w zeszłym miesiącu w mieście Guangzhou oficjalnie rozpoczęto kurs masowca o 2-tysięcznym tonażu. Statek jest wyjątkowy, ponieważ jako pierwszy na świecie posiada wyłącznie elektryczny napęd.  

Twórcy z Guangzhou Shipyard International Company Ltd chwalą się, że ich towarowiec jest w stanie podróżować przez 80 km i wymaga jedynie 2-godzinnego ładowania. Ten czas zwykle wystarcza na rozładowanie statku po jego zadokowaniu.

 

Najnowszy statek chińskich inżynierów posiada 70,5 metra długości i potrafi rozpędzić się do 12,8 km/h, co nie jest porażającym wynikiem, jednak to nie był najwyższy priorytet. Znacznie bardziej pożądane było opracowanie akumulatora, który jest potrzebny do zasilania statku. W tym przypadku osiągnięto stosunkowo dużą pojemność 2400 kWh.  

Chińczycy zachwalają zastosowaną przez siebie technologię i zapowiadają, że wkrótce ten wyjątkowo ekologiczny napęd zostanie zastosowany także w przypadku statków pasażerskich. Warto jednak dodać, że jak na ironię, pierwszy kurs najbardziej ekologicznego towarowca na świecie dotyczył transportu… węgla.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika wert

Czasem remontujemy zbudowane

Czasem remontujemy zbudowane w Chinach statki dla PŻM.5 -letni wygląda gorzej niż zbudowany w Polsce 30 -latek .Rdzewieją tak że trzeba całe połacie wycinać .Nie wspominam już o katastrofalnej konstrukcji,wyjąć jakiś element do remontu to jest koszmar ,tak jest żle zaprojektowany .Jednorazówka .

Skomentuj