Chiny uruchomiły pierwsze na świecie superkomputery eksaskalowe

Kategorie: 

Superkomputer Sunway TaihuLight - źródło: Jack Dongarra/Top500

Chiny wygrały wyścig superkomputerowy. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że chińscy naukowcy uruchomili dwa superkomputery eksaskalowe. To oznacza, że japoński superkomputer Fugaku wkrótce straci pozycję najszybszej maszyny świata w rankingu TOP500.

 

Jak dowiedział się portal Next Platform, pierwszy superkomputer Sunway Oceanlite znajduje się w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Wuxi. Podobno już w marcu 2021 r., urządzenie osiągnęło wynik 1,3 eksaflopsa w benchmarku LINPACK. Z kolei superkomputer Tianhe-3, wyposażony w procesory Phytium, miał osiągnąć zbliżony wynik, jednak nie wiadomo, kiedy odbyły się testy tej maszyny.

 

Tymczasem oficjalnie najszybszym superkomputerem świata jest japońska maszyna Fugaku. Pierwsze miejsce w rankingu TOP500 zajęła już w czerwcu 2020 roku. Superkomputer opracowany przez Instytut RIKEN i przedsiębiorstwo Fujitsu posiada moc obliczeniową 442 petaflopsa. Wyposażono go w 158 976 48-rdzeniowych procesorów A64FX firmy Fujitsu.

Superkomputer Fugaku - źródło: RIKEN

Kolejny na liście jest amerykański superkomputer Summit z mocą obliczeniową 148,8 petaflopsa, a trzecie miejsce zajmuje amerykański superkomputer Sierra - jego moc obliczeniowa wynosi 94,6 petaflopsa. Pochodzący z Chin superkomputer Sunway TaihuLight jest na czwartym miejscu, a jego moc obliczeniowa to 93 petaflopsów.

 

Wiele państw na świecie w pośpiechu pracuje nad pierwszym na świecie superkomputerem eksaskalowym, czyli takim, którego moc obliczeniowa wyniesie co najmniej 1 eksaflopsa. Według nieoficjalnych doniesień, Chiny wygrały ten wyścig, ale warto poczekać, aż chińskie superkomputery faktycznie pojawią się w rankingu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

szybko się posówają prace nad

ciekawe kiedy osiągfną wynik 160 peta bestio flosa ? szybko się posówają prace nad biblijną bestią 666 ! musimy być przygotowani na atak enwowski lucyferian ! W tym celu należy odmawiać różaniec Maryi Dziewicy i modlitwę do miłosierdzia Jezusa Chrystusa podyktowaną św, Faustynie !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika dd

Jakbym wiedział to bym kupił

Jakbym wiedział to bym kupił szybszego athlona co by stanać do wyścigu. A swoją drogą czy taki super komputer dużo prądu potrzebuje? Czy nie wystarczy skorzystać z tzw kopalni bitcoin? Po co marnować zasoby i tworzyć nowe superkomputery?

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj