Chiny uruchamiają najszybszy na świecie pociąg między Pekinem a Szanghajem

Kategorie: 

Źródło: New China TV w youtube.com

Chiny uruchomiły w czwartek oficjalne najszybsze połączenie kolejowe na świecie. Obsługuje je zbudowany całkowiecie w Chinach pociąg, który jest w stanie pokonać w godzinę 350 kilometrów. Trasę łącząca Pekin i Szanghaj, licząca 1200 km, dzięki nowemu pociągowi, będzie można pokonać zaledwie w jedynie 4 godziny i 28 minut.

 

 

Nowe chińskie pociągi są w stanie osiągnąć prędkość do 400 km/h, a podczas normalnej eksploatacji są w stanie utrzyywać prędkość 350 km/h. Pociąg nazywa się Fuxing i jest także bardziej ekonomiczny od swoich poprzedników. Według chińskich inżynierów zużywa o 10 % mniej energii. Agencja prasowa Xinhua podkreśla, że jest to pierwszy pociąg, który został zaprojektowany i wyprodukowany wyłącznie w Chinach.

 

Warto podkreślić, że w przeszłości pociągi dużych prędkości jezdziły już po Chinach 350 km/h i to już w 2008 roku, jednak po tragicznym zderzeniu pociągów w 2011 roku, w którym zginęło 40 osób, a 190 zostało rannych, prędkość przejazdowa została zmniejszona do 250-300 km/h. Chińskie koleje muszą miec dużo zaufania do nowego pociągu z państwa środka, skoro przywracają na trasie tak wysokie prędkości.  

Nowy pociąg zawiera nowoczesne systemy monitorowania, które stale kontrolują działanie pojazdu i są w stanie automatycznie spowolnić prędkość składu na wypadek awarii lub innych przyczyn. Zdalny system do transmisji danych pozwala na nadzorowanie pracy pociągu w czasie rzeczywistym. Wagony są także wyposażone w Wi-FI oraz w gniazda elektryczne dla pasażerów, co do dzisiaj nie udało się w polskim Pendolino. Do tej pory w Chinach położono już 20 tysięcy km torów dla szybkiej kolei, a do 2020 roku chcą dodać kolejne 10 tysięcy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ąę

To wpaniałe osiągnięcie

To wpaniałe osiągnięcie skośnych inżynierów, ale poczekajmy 1 rok.Póki co to znalazłem sposób jak dostosować kitajski wkład do kitajskiego długopisa.Ponieważ metalowa końcówka wkładu nie mieściła się w otwór dlugopisa posłużyłem się papieram ściernym "100" (chińskiej produkcji) wprawiając wkład w ruch obrotowy.Po 5 minutach wkład już pasował. Jednak problem dalej jest- z kompletu 4 kolorowych skośnych długopisów tylko zielony pisze. Pracuje nad technologią ich uzdatnienia i zawiadomię niezwłocznie o wynikach...

Portret użytkownika sg3565

Na trasie Warszawa Terespol

Na trasie Warszawa Terespol tory dostosowane są do przejazdu pociągów z prędkością 160 km/h. Jednak jeżdżą z prędkością ok. 120 km/h. MImo remontów wagonami i tak rzuca. Na trasy wypuszczane są stare wagony z przedziałam. Nowe, śliczne składy psuły się ciągle.

Skomentuj