Chiny umieściły swoją flagę na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Chiny postawiły swoją flagę na Księżycu, symbolicznie demonstrując zamiar konkurowania ze Stanami Zjednoczonymi w kosmosie. Wydarzyło się to 51 lat po tym, jak Ameryka po raz pierwszy umieściła swój sztandar na powierzchni Księżyca.

 

Flaga została przymocowana do statku kosmicznego Chang'e-5 w Pekinie, który powraca na Ziemię z pierwszymi od dziesięcioleci próbkami księżycowymi po starcie z księżyca w czwartek.

 

Władze z Pekinu opublikowały zdjęcie flagi z tkaniny o masie 0,4 uncji, trzymającej się nieruchomo na bezwietrznej powierzchni księżyca, naśładując Gwiazdy i Paski, które niegdyś zwieńczyły supremację USA w wyścigu kosmicznym.

 

Podniesienie flagi na Księżycu jest wyczynem, który wcześniej osiągnięto tylko w misjach Apollo. Chińskie symbole zostały wymalowane na chińskich statkach kosmicznych w poprzednich dwóch misjach.

 

Sonda kosmiczna Chang'e-5, nazwana na cześć mitycznej chińskiej bogini księżyca, opuściła Księżyc w czwartek o 15:00 czasu GMT, co według agencji kosmicznej było pierwszym udanym startem Chin z ciała pozaziemskiego.

 

Statek powraca z księżycowymi skałymi i glebą w ramach pierwszej misji pobierania próbek na Księżyc od czasu sowieckiego projektu Luna 24 w 1976 roku.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Równie dobrze mogę ogłosić ,

Równie dobrze mogę ogłosić , że ja też tam byłem i swój znak zostawiłem i kto mi udowodni ,że nie ?!  Dopuki ktoś nie zbuduje teleskopu zdolnego dostrzec tak małe szczegóły na powierzchni "srebrnego" globu to zawsze będą jakieś wątpliwości . Łaziki ,sondy i inne graty tam pozostawione powinno się dać zobaczyć z ziemi ,wtedy nikt by nie mógł wcisnąć nam kitu.

Portret użytkownika Quark

A widziałeś kiedy czekoladę

A widziałeś kiedy czekoladę owiniętą w "złotą" folię ? Folia prawie nic nie waży a pozwala osłonić wrażliwe części (jak np. kabelki) przed nadmiernym nagrzaniem od promieniowania podczerwonego , a w próżni przecież nic jej nie zerwie.

Skomentuj