Chiny tworzą własną superciężką rakietę kosmiczną. Rozpoczyna się walka o Księżyc

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Chińska agencja kosmiczna informuje, że trwają prace nad stworzeniem ciężkiej rakiety, która będzie mogła zabrać na orbitę aż 140 ton ładunku. Pierwsze wystrzelenie rakiety Długi Marsz-9, odbędzie się według planów, do 2030 roku. 

 

Nowa chińska rakieta będzie mogła wynosić w kosmos prawie dwa razy tyle ładunku, co amerykański Falcon Heavy ze SpaceX, którego ładowność wynosi 64 tony. Długi Marsz-9 pod tym względem będzie potężniejszy nawet od tworzonych siłami NASA ciężkich rakiet Space Launch System, które mają wynosić do 130 ton ładunku. Rakieta SLS ma być dostępna w 2020 roku. 

Nowa chińska rakieta będzie miała średnicę aż 10 m. Według założeń wyposażona zostanie w cztery ogromne silniki. Średnica każdego z nich ma wynosić 5 m. Chińscy inżynierowie pracują również nad stworzeniem rakiety kosmicznej wielokrotnego użytku, która zostanie uruchomiona w 2021 roku.

 

Według założeń rakiets ma być wykorzystywana jako środek transportu pojazdów, które będą wykorzystywane w czasie planowanych załogowych lotów na Księżyc. Jeden z pomysłów zakłada również użycie tych rakiet do budowy kosmicznych elektrowni słonecznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Groot

Wygląda na to, że Chińczycy

Wygląda na to, że Chińczycy będą pierwszymi ludźmi, którzy wylądują na Księżycu nie licząc oczywiście Twardowskiego. Oraz pokażą nam zdjęcia płaskiej Ziemi zrobione z powierzchni płaskiego Księżyca, a w tle będzie pewnie widać płaskie Słońce.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika paralizator

I po co szydzisz z ludzi o

I po co szydzisz z ludzi o innych pogladach? Masz niezbite dowody na to ze ziemia ma ksztalt no wlasnie jaki?

Ja nie neguje zadnej teorii zawsze jestem otwarty na rozne warianty wiec chetnie wyslucham.

Zarowno plaskoziemcy jak i ludzie wierzacy w niebocentryzm czy uwazajacy ze ziemia jest kula czy czym tam maja podstawy by tak sadzic i calkiem logiczne wyjasnienia na poparcie swoich teorii. 

Moim zdaniem jestesmy oszukiwani w duzym stopniu co do ksztaltu ziemi i naszego swiata choc nie jestem w 100% za zadna teoria a utwardza mnie w tym jeden fakt, taki ze podobno czlowiek byl na ksiezycu 60 LAT TEMU i od tamtej pory nikt nie polecial na ksiezyc, 60 LAT!! Mnie nie przekonuja tlumaczenia ze nie ma pieniedzy na taka wyprawe bo to zwyle klamstwo. Cos tu ewidentnie smierdzi.

Portret użytkownika Jogin

Zwłaszcza start statku

Zwłaszcza start statku kosmicznego ładnie nagrany został. Pytanie tylko powstaje, czy oni wrócili po operatora kamery czy odlecieli Smile Pytanie nr 2, gdzie oni pomieścili całe paliwo i sprzęt. Może człowiek był na księżycu, ale to 1sze lądowanie to strasznie grubymi nićmi szyte było.

Portret użytkownika Groot

Człowiekowi zdrowemu i w

Człowiekowi zdrowemu i w pełni władz umysłowych nie trzeba udowadniać, że Ziemia jest kulą. To jest fakt, a fakty nie wymagają dowodów tylko hipotezy i teorie. Jak np. teoria "płaskiej ziemi". Podobnie jak większości ludzi nie trzeba udowadniać, że wielbłąd jest wielbłądem, a nie koniem.
Ps. Nie odbieraj tego osobiście.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj