Chiny rozpoczynają prace nad pływającą elektrownią atomową

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Państwowa firma China Shipbuilding Industry Corporation zakończyła właśnie prace nad projektem technicznym i wkrótce przystąpi do budowy nawodnej elektrowni atomowej. Platforma zostanie oddana do użytku najpóźniej w 2020 roku i będzie wykorzystywana do użytku cywilnego.

 

Pływająca elektrownia atomowa to technologia, którą zainteresowane są nie tylko Chiny, ale także Rosja i Stany Zjednoczone. Wspomniana firma China Shipbuilding Industry Corporation we współpracy z CSIC 719 Research Institute przystępuje właśnie do etapu budowy.

Źródło: China General Nuclear Power Group

Nowa elektrownia jądrowa o mocy 200 MW będzie wykorzystywana do zasilania morskich platform wiertniczych, a także wysp na Morzu Południowochińskim. Konstruktorzy pracują teraz nad pływającą elektrownią atomową, która będzie bardziej narażona na warunki panujące na morzu. W przyszłości mają również zbudować podwodną elektrownię o mniejszej mocy, która z kolei będzie pracowała w bardziej stabilnym środowisku.

Źródło: China General Nuclear Power Group

Pierwsze tego typu platformy będą posiadały zastosowania cywilne. Gdy technologia stanie się bardziej zaawansowana to będzie wykorzystywana również przez okręty wojenne. Amerykańscy eksperci wskazują, że pływająca elektrownia atomowa z pewnością zwiększy potencjał wojskowy Chin i w dodatku będzie funkcjonować na wodach Morza Południowochińskiego, które są przedmiotem sporu międzynarodowego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj