Chiny rozpoczynają "polowanie" na obcych za pomocą największego na świecie radioteleskopu

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

W niedzielę rozpoczęto poszukiwania sygnałów życia pozaziemskiego przy użyciu największego radioteleskopu na świecie. Projekt Chin to z pewnością przykład ich rosnącej ambicji na zyskanie międzynarodowego prestiżu naukowego. Setki ludzi obserwowało uruchomienie pięćsetmetrowego teleskopu sferycznego.

 

Pekin przeznacza miliardy na tego typu projekty, np. uruchomienie drugiej chińskiej stacji kosmicznej na początku tego miesiąca. Mierzący 500 metrów średnicy radioteleskop jest położony w naturalnym zagłębieniu wśród pięknej scenerii zielonych formacji krasowych, w południowej prowincji Guizhou.

Oficjalna agencja prasowa Xinhua poinformowała, że setki astronomów oraz entuzjastów astronomii obserwowało uruchomienie teleskopu w mieście Pingtang. Naukowcy twierdzą, że teleskop będzie szukać fal grawitacyjnych, wykrywać emisje radiowe z gwiazd i galaktyk, a także nasłuchiwać oznak inteligentnego życia pozaziemskiego.


"Największym zadaniem teleskopu jest ustalenie praw rozwoju wszechświata" – Powiedział Qian Lei, naukowiec z Chińskiej Akademii Nauk w rozmowie ze stacją CCTV. Teleskop wymaga ciszy radiowej w promieniu 5 km, w wyniku czego przesiedlono ponad 8 tysięcy ludzi z domów w pobliskich ośmiu wsiach. CCTV poinformował, że podczas ostatniego testu, teleskop odebrał sygnał radiowy z pulsara, który znajduje się w odległości 1351 lat świetlnych od Ziemi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj