Chiny przyłączają się do wojny w Syrii po stronie Assada

Kategorie: 

Źródło: US Department of Defense

Syria stała się polem bitwy pomiędzy państwami ze wszystkich stron świata. Głównie chodzi tu o sprawowanie kontroli nad krajem ze względu na jego strategiczne położenie oraz zasoby ropy naftowej. Jednak przy okazji strony konfliktu mają okazję przetestować swoje siły oraz najnowsze technologie wojenne w warunkach bojowych. Kolejnym graczem, który postanowił zaangażować się militarnie w tej części świata są Chiny.

 

Od 2011 roku Syria walczy z islamską rebelią, która została uzbrojona przez państwa zachodnie i miała za zadanie obalić rząd. Jednak Damaszek przetrwał najgorsze lata a od 2015 roku sprawnie eliminuje terroryzm i odzyskuje kontrolę nad krajem. Wszystko zaczęło się od interwencji wojskowej Rosji i Iranu. Na dzień dzisiejszy, tzw. umiarkowana opozycja i Państwo Islamskie (ISIS) są praktycznie bezsilne.

Zachodni analitycy mówią już wprost, że Baszar al-Assad wygrał tę wojnę. Obecne szanse na obalenie prezydenta są nikłe - Turcja, choć początkowo wspierała islamistów przeszła na stronę Rosji, zaś Arabia Saudyjska poległa w Syrii tak samo jak w Jemenie. Kraje arabskie prawdopodobnie zrezygnowały z dalszego udziału w wojnie. Największym zagrożeniem dla Assada pozostaje Izrael, jednak zgodnie z najnowszymi informacjami Rosja stara się wynegocjować pokój.

 

Obecne działania w Syrii polegają na likwidacji islamskiego terroryzmu, który zalewa cały świat. Tu nieoczekiwanie zaczęły działać Chiny. Media podają, że już od początku tego roku do Syrii potajemnie wysyłani są chińscy żołnierze, którzy udzielają wsparcia dla armii rządowej w kwestii logistyki i wywiadu. Jednak na tym nie koniec - według saudyjskiej gazety New Khaleej, Ministerstwo Obrony Chin dostarczy jednostki specjalne, które wezmą bezpośredni udział w walce z islamistami.

Damaszek i Pekin od samego początku utrzymują pozytywne relacje i blisko współpracują ze sobą, lecz Chiny po raz pierwszy mają zamiar wziąć udział w działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. W rzeczywistości władze obu państw mają wspólny cel - islamski terroryzm stanowi zagrożenie również w Chinach. Do walki po stronie uzbrojonej rebelii przyłączyło się tysiące ujgurskich bojowników. W identycznej sytuacji znajduje się Europa, która działa dokładnie w odwrotny sposób - przyjmuje terrorystów do siebie, zapewnia im darmową opiekę medyczną, mieszkania i pieniądze podatników.

Podczas gdy Rosja zamierza wycofać większość swoich wojsk wygląda na to, że teraz inicjatywę mogą przejąć Chiny. Dla Stanów Zjednoczonych, które postrzegają Pekin jako największe zagrożenie dla swojej dominacji na świecie nie jest to dobra wiadomość. Chiny rozwijają się w szybkim tempie - tylko w 2017 roku zwodowały swój pierwszy lotniskowiec i otworzyły pierwszą zagraniczną bazę wojskową w Dżibuti. Należy się spodziewać, że gdy chińska armia zdobędzie nowe doświadczenie bojowe w Syrii to z czasem będzie interweniowała zbrojnie również w innych częściach świata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ogladajciedokumentymyslciesamodzielnie

Fajnie, ze to wlasnie wojska

Fajnie, ze to wlasnie wojska rzadowe zrzucaly na cywilów, budynki mieszkalne, szkoly i szpitale sarin i chlor, przez co umieraly glownie dzieci. Asad jest odpowiedzialny za wypuszczenie więźniów, ktorzy staneli na czele panstwa islamskiego.

 

Portret użytkownika U_P_Adlina

uważaj trollu na mordę. Takie

uważaj trollu na mordę. Takie teksty to wal u siebie przy wychodku [...].

Szlag was trolle trafia, bo bandyckie uSSmany dostały w Syrii bęcki i kończy sie ich występ jako światowy hegemon, co? Stąd te kwiki. Nie kwiczałeś dewiancie, gdy uSSmańscy terroryści obcinali ludziom łby, ale kwiczysz, gdy siły koalicji Rosja-Iran-Syria skopały dupy uSSmańskim najemnikom, co? Kwicz sobie a muzom degeneracie.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika CCCP

Rosja nie jest w stanie

Rosja nie jest w stanie dłużej siedzieć w Syrii bo ledwo zipie, wszystko leci na łeb na szyję.

Rosja to potęga! Tylko 4 mln bezdomnych dzieci w Rosji W Rosji nikt tak naprawdę nie wie, ile jest "bezprizornych" - dzieci żyjących na ulicy. Według ministerstwa spraw wewnętrznych ich liczba waha się od 1 do 4 milionów.

Z tego dziesiątki tysięcy są wykorzystywane seksualnie. Skali zjawiska nie da się wytłumaczyć tylko permanentnym kryzysem gospodarczym czy migracjami ostatniego dziesięciolecia. To również część trudnego i bezładnego procesu transformacji. Nie tylko rynku i systemu politycznego, ale i wartości etycznych - zaniku wykładni moralnych i autorytetów. Nasi rozmówcy, od ministerstwa pomocy społecznej przez policję po sierocińce, odpowiadali jednym sloganem: wszystkim wszystko jest obojętne. - Komunizm odszedł, bezprizorni zostali - zauważa gorzko komentator "Nowych Izwiestii". - Demokratyczne, swobodne społeczeństwo płodzi bezdomne dzieci w straszliwych ilościach, na znacznie większą skalę, niż czynił to totalitarny reżim

Portret użytkownika Brawo kolego

W samej Moskwie zyje

W samej Moskwie zyje stokilkadziesiat tysiecy bezdomnych dzieci, w kanalach, tam jest cieplo i miare bezpiecznie. Ale kto wspomni ich los jak tu propaganda trabi "sukces" w Syrii. Sam wjazd Chinczykow do Syrii swiadczy ze weszli tam zeby wykopac ruskich. Na 100 % pewien jestem ze im sie uda. Rosji zostanie juz tylko Ukraina i Bialorus do zgarniecia, ale i tu Ameryka im da kopniaka

Portret użytkownika U_P_Adlina

już ci mówiłem, że gadanie ze

już ci mówiłem, że gadanie ze soba prowadzi do tworek.

To twoim zdaniem sukces w Syrii to propaganda? Przejscie Turcji na stronę Rosji to też propaganda? Zakup przez turcję i arabię ssaudyjską systemów S-400 to też propaganda? Skopanie tyłków uSSmańskich degeneratów z isis to tez propaganda? Za to wejście Chin do Syrii rzekomo po to, aby wykopać Ruskich, to pewnie sama prawda, co? Tak jak to, że Rosja od paru lat już już właśnie upada.......... Hehehehe! Przypominacie mi jehowych, którzy w nieskończoność podają terminy nowych końców świata niezrażeni tym, że żaden nigdy się nie wydarzył. Co do skopania tyłków, to na razie trollino skopane tyłki mają uSSmańskie zbiry, więc wróć do rzeczywistości.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Autor komentarza

S-400 to oryginalnie S

S-400 to oryginalnie S-300PMU3 to jest system z lat 80-tych n i g d y  nie użyty bojowo. rosja do dzisiaj nie opracowała finalnego efektora do tego systemu. W Syrii miał pełnić parasola ochronnego niszcząc rakiety balistyczne  i samoloty przeciwnika a okazał się kompletną klapą. O jego skuteczności niech świadczy fakt padany na łamach dziennika Le Figaro - wg danych francuskiego wywiadu  nalot dwóch F-35 Efir na lotnisko Mezze pod Damaszkiem (opisywały to media rosyjskie i syryjskie w różny sposób próbując tłumaczyć bezczynność rosyjskich systemów OPL) zupełnie bez konsekwencji zbombardowały główne lotnisko gdzie mieści się siedziba wywiadu wojskowego Syrii niszcząc między innymi syryjski S-300 i 2 jednostki pancyr S1, a systemy OPL (S-400 z Hmeimmin) które miały to lotnisko chronić nie odpaliły żadnego pocisku. I to są fakty, a nie bajki sputnika o ataku Su-24 na USS Cook. Izraelskie F-35 regularnie latają nad Syria niszcząc bazy i zaopatrzenie Hezbollahu i SAA. Amerykańskie tomawaki zniszczyły bazę al-Szajrat uprzedzając wczesniej ruskich.  S-400 to wydmucha propapagandowa dla ćwierćinteligentów typu padlina i jego obecne tu klony.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Gdyby to była wydmucha

Gdyby to była wydmucha trollino, to turcja i arabia ssaudyjska nie kupowałyby tego. To po pierwsze. Po drugie israhell przeprowadzając takie akcje wcześniej pewnie informuje stronę rosyjską. I bardziej mi to wygląda na cios rozpaczy po stracie opcji zwanej isis. Po trzecie w bazie al-Szajrat praktycznie nie było istotnych zniszczeń. Z 59 toporków doleciały 23 i zniszczyły parę zdezelowanych samochodów, spychacz, a pasów startowych nawet nie drasnęły. Jeszcze tego samego dnia baza ponownie funkcjonowała. Co stało się z 36 toporkami trollino? Do dziś wszyscy mają zamknięte gęby w tym temacie. Może jednak S-400 użyto? I nie wspominaj o F-35, bo to najdroższy nielot, jaki kiedykolwiek istniał. Nie masturbuj się tymi kilkoma rakietami mycaków, które i tak nic nie zmienią. Wojna w Syrii została przegrana przez żydo-uSSmanów. Natomiast faktem jest, że USS Donald Cook został dwa razy zamieniony w pływającą wanne przez rosyjski samolot. Pamiętamy kwiki uSSmanów po tych incydentach na Morzu Czarnym i Bałtyku. Kolejne problemy uSSmańskich okrętów i ich dziwne katastrofy potwierdzają tylko, że coś jest na rzeczy. Przegrana uSSmanów w Syrii też nie jest przypadkowa.

PS: Ogólnie znany jesteś z bredni, które tu wygadujesz, więc kto cię będzie brał na poważnie? Ostatnio napisałeś, że gospodarka albanii wielokrotnie przewyższa serbską i nawet w swojej głupocie nie chciało ci się sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości. Ot tak sobie palnąłeś na głupa. a może trafię? Ale jak zwykle nie trafiłeś. Wspomnę jeszcze o fakcie takim, że nie potrafisz nawet wkleić linka w pasek adresu przeglądarki. Mówienie więc gamoniu chachłaty o ćwiertinteligentach jest dosyć głupie, gdy samemu ma się IQ na poziomie popielniczki. Klony? I kto to mówi błaźnie?!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj