Chiny przetestują pociąg magnetyczny, który rozwija prędkość do 600 km/h!

Kategorie: 

Źródło: China Railway Rolling Stock Corporation

Całkiem niedawno, Japończycy chwalili się rozpoczęciem testów nad pociągiem, który docelowo ma być najszybszy na świecie. Alfa-X będzie mógł rozwijać prędkość do 400 km/h, jednak zostanie wprowadzony dopiero w 2030 roku. Tymczasem Chiny zademonstrowały swój własny pociąg oparty o technologię lewitacji magnetycznej, który będzie rozpędzał się do niesamowitej prędkości 600 km/h i pojawi się już wkrótce.

 

W czwartek, państwowa firma China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) ujawniła pociąg, nad którym pracowano od trzech lat. Prototypowy pociąg typu maglev będzie doskonałą alternatywą dla kolei wysokich prędkości i samolotów pasażerskich.


Nowy pociąg magnetyczny będzie przewoził pasażerów z Pekinu do Szanghaju w jeszcze krótszym czasie. Współczesne chińskie koleje osiągają prędkość do 350 km/h i zabierają ludzi z jednego miasta do drugiego w około 5,5 godziny. Samoloty pasażerskie, łącznie z przygotowaniami do podróży, skracają czas do 4,5 godziny. Tymczasem nowy pociąg typu maglev rozpędzi się do 600 km/h i pokona ten dystans już w ciągu 3,5 godziny.

Źródło: China Railway Rolling Stock Corporation

W przeciwieństwie do japońskiego Alfa-X, chiński pociąg typu maglev będzie testowany już w drugiej połowie 2019 roku, a jego produkcja rozpocznie się w 2021 roku. Nowe superszybkie pociągi prawdopodobnie zostaną oddane do użytku przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w 2022 roku i staną się oficjalnie najszybsze na świecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu