Chiny przeprowadzają manewry wojskowe z udziałem pierwszego lotniskowca Liaoning

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chińczycy poinformowali o manewrach morskich, w których bierze udział pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning. Są to prawdopodobnie pierwsze ćwiczenia z jego udziałem w Zachodnim Pacyfiku.

 

Zgodnie z komunikatem, podanym przez rzecznika chińskiej marynarki wojennej Liang Yanga, Liaoning, wraz z niszczycielami i myśliwcami J-15, brał udział w manewrach na Morzu Żółtym. Był to dopiero początek testowania tego okrętu. Lotniskowiec ten będzie również ćwiczyć w Zatoce Pohaj, na Morzu Wschodniochińskim oraz na Morzu Południowochińskim, które objęte jest sporem terytorialnym.

Prace nad lotniskowcem rozpoczęto w 1985 roku w ZSRR. W 1998 roku, nieukończony okręt został sprzedany do Makau, w 2002 roku odholowano go do Chin i dwa lata później przekazano tamtejszemu rządowi. W 2012 roku, Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej weszła w posiadanie pierwszego chińskiego lotniskowca Liaoning.

 

Manewry na Morzu Południowochińskim z pewnością nie spodobają się Stanom Zjednoczonym. Region ten został silnie zmilitaryzowany przez Chiny - "wbrew prawu międzynarodowemu", jak twierdzą Amerykanie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika pseudo nick

Bo przecież to jest brak

Bo przecież to jest brak Kuźniejcowa, a sam lotniskowiec został sprzedawny do Chin. To jest "Riga" "Wariag" poniżej cytat z wikipedii.

W 2000 roku okręt sprzedano chińskiej firmie, oficjalnie w celu przebudowy na pływający kompleks hotelarsko-rozrywkowy[46]. 3 marca 2002 roku został przeholowany do Chin. Został następnie przekazany marynarce wojennej, która podjęła prace nad jego dokończeniem i 25 września 2012 roku wszedł do służby w Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej pod nazwą „Liaoning”. Stanowi on półbliźniaczy okręt „Kuzniecowa”, o porównywalnej wielkości, takiej samej konstrukcji i systemie startu samolotów przy użyciu skoczni, lecz różni się wyposażeniem i uzbrojeniem.

Skomentuj