Chiny prowadzą w wyścigu po zasoby naturalne Księżyca

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Po wielu latach, świat znów zainteresował się Księżycem. Niestety tym razem nie chodzi już o samą obecność człowieka, czy badania Srebrnego Globu. To najbliższe nam ciało niebieskie stało się obiektem zysków, które będą pochodzić z eksploatacji zasobów naturalnych.

 

Księżyc skrywa ogromne bogactwa. Obecne tam złoża szacowane są na astronomiczną kwotę kilkudziesięciu kwadrylionów dolarów. Znajduje się tam między innymi cenny pierwiastek, jakim jest hel-3, w ilości nawet 5 milionów ton. Ludzkość mogłaby wykorzystać ten izotop np. jako paliwo w reaktorach fuzji jądrowej lub dla przyszłych statków kosmicznych.

 

Eksploatacja Księżyca, w przeciwieństwie do asteroid, jest bardziej korzystna, gdyż ta ogromna kosmiczna skała cały czas jest w naszym zasięgu. W grę wchodzą oczywiście koszta, związane z lotami, wydobyciem i sprowadzeniem na Ziemię lub wykorzystaniem zasobów na Księżycu. Mogą to być ogromne sumy, ale fakty są takie, że wyścig po pozaziemskie bogactwa trwa już od pewnego czasu.

3 stycznia, na niewidocznej stronie Księżyca, w kraterze Von Karmana, wylądował chiński lądownik Chang’e 4. Niedługo potem, na powierzchnię Srebrnego Globu wyjechał łazik Yutu-2, który ma za zadanie pobrać próbki gruntu. Sukces tej misji kosmicznej nie ma jednak charakteru wyłącznie naukowego.

 

Clive Neal z Uniwersytetu Notre Dame powiedział, że Chiny myślą na dekady na przód, podczas gdy uwagę Stanów Zjednoczonych przyciąga jedynie prezydentura. Amerykański ekspert wskazuje, że samo pobranie księżycowego gruntu nie przyniesie zysku, ale misja łazika Yutu-2 będzie mieć konsekwencje wybiegające daleko w przyszłość.

 

Podczas gdy USA wciąż planują powrót na Księżyc, Chiny już tam są i prowadzą testy, które pozwolą zorganizować bardziej skomplikowane misje kosmiczne. Celem przyszłych lotów będą oczywiście zasoby księżycowe. Sprowadzenie ich z powrotem na Ziemię wydaje się raczej mało opłacalne – bardziej korzystne jest wykorzystanie ich w kosmosie. Będzie to jednak wymagało stałej obecności na Księżycu i tego właśnie chcą dokonać Chińczycy.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Chiny prowadzą w wyścigu po

Chiny prowadzą w wyścigu po zasoby nturalne księżyca ? Jasne ! Tymczasem spoko, jeszcze długo a może i wcale nikt nie będzie miał do tych zasobów dostępu.Jak oni prowadzą w tym wyścigu to ja na tej fali memdialnego sukcesu twierdzę że, nie bo nie !

Portret użytkownika KRNABRNY

Witam. Jako grafik moge

Witam. Jako grafik moge powiedziec ze to djecie zdradza podobnie jak w przypadku amerykanskich lotów punktowe oswietlenie. Dla nie znajacych techniki zdjec wyjasnie ze najtrudniejsza sprawa na zdjeciu z szerokim planem jest jego równe oświtlenie, ponieważ reflektory ze swojej natury świecą zawsze bardziej lub mniej punktowo. Jak to się objawia na zdjęciu?

Mamy tutaj świetny przykład, prosze zobaczyć na zdjecie z Marsa z dobermanem, tutaj tlo, czyli ziemia sa rownomiernie oswietlone, jasnosc gruntu jest podobna co sugeruje wielki i jasny reflektor,,,słońce, na zdjeciach z ksiezyca natomiast mamy jasna powierzchnie wkół łazika ale boki i horyzot zaciemniaja sie, poniewaz zrodlo swiatla jest male i blizej niz w przypadku Marsa:-)

 

Portret użytkownika kolo21

Zawsze mnie bawią komentarze

Zawsze mnie bawią komentarze znawców tematu, z bykami ortograficznymi. Dwie wirujące kule względem siebie. Ale jedna wiruję tak że nie widać jej drugiej strony. Kurza twarz co za bełkot. Mam gdzieś jakieś naukowe czy matematyczne wyliczenia. Mnie interesuje tylko zdrowa logika. Przeprowadzają szalone badania na stacji ISS, czyli bawią się jedzeniem i robią fikołki. Wow! Miliardy dolców idą, na zabawę z żarciem i robieniem fikołków.

kolo21

Portret użytkownika mariusx78

Nie wiem czy nie przesadzę,

Nie wiem czy nie przesadzę, ale jeżeli Księżyc jest o wiele mniejszy od Ziemi, to po wielu latach eksploatacji jego surowców oraz "wyworzenia" ich na Ziemię mógłby stać się nieco lżejszy, a to pewnie miałoby wpływ na jego orbitę wokół Ziemi. Moim zdaniem nie powinniśmy zbyt bardzo ingerować w naturę Księżyca bo jeszcze coś spierdolimy. (P.S. O ile napewno na owym Księżycu w ogóle byliśmy..... )

Portret użytkownika Demostenes

My wszystko spierdolimy, a co

My wszystko spierdolimy, a co wymyslimy fajnego to sie okaze ze i tak przez to jest cos innego jest rozjebane no i lepiej juz nie bedzie niz jest dzis. Stare dobre czasy sa wlasnie dzisiaj bo jutro to coraz wiekszy chaos.

Portret użytkownika kapitan ameryka

Jęśli to prawda co dzieje sie

Jęśli to prawda co dzieje sie na orbicie i na księzycu niechaj w końcu przedstawią jakies konkretne dowody które trafią nie tylko do tłumoków z tvnu tylko tez do ludzi takich jak ja.Prawdziwe zdięcia niech wyeliminuja wszyko co można podważyć by nie wyłuchiwac potem o obrubce o krysztalkach lodu i zlomie kosmicznym itd itd.Bo gadać pokazywac takie cos to i ja moge wklejam zdięcie mojego dobermana który był na marsie ,lot byl eksprymentalny za moje pieniądze .Zdięcie można oddac badaniom jest prawdziwe .

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Strony

Skomentuj