Chiny pracują nad systemem wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chińscy sejsmolodzy rozwijają specjalny projekt naukowy, który docelowo pozwoli przewidywać trzęsienia ziemi i ostrzegać jeszcze zanim wystąpią. System ostrzegania będzie informował o zbliżających się wstrząsach o mocy co najmniej 5 stopni w skali Richtera.

 

Ogólnokrajowy system ostrzegania przed zjawiskami sejsmicznymi będzie składał się z około 2 tysięcy stacji monitorujących. Powstaną one między innymi w prowincjach Junnan i Syczuan, które położone są na terenach aktywnych sejsmicznie. Naukowcy będą umieszczać pod powierzchnią ziemi czujniki pozwalające monitorować naprężenia tektoniczne oraz dynamikę energii w zasięgu 8-20 km.

 

Stacje monitorujące mają powstać do końca 2019 roku, po czym nastąpi uruchomienie tego systemu. Zdaniem naukowców, pozwoli on monitorować aktywność sejsmiczną w czasie rzeczywistym oraz identyfikować zagrożenie nawet na trzy tygodnie przed wystąpieniem trzęsienia ziemi.

Naukowcy zaangażowani w prace nad tym systemem twierdzą, że przewidywanie przyszłych wstrząsów z pomocą nowego narzędzia będzie równie proste, co przewidywanie pogody. Jest to najwyraźniej pierwszy taki system ostrzegania przed trzęsieniami ziemi o umiarkowanej i dużej sile, a zakres trzech tygodni pozwoli się odpowiednio przygotować, aby zminimalizować ewentualne straty. Czas pokaże, z jaką skutecznością Chińczycy będą potrafili przewidywać te niebezpieczne zjawiska.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj