Chiny posiadają największą na świecie fabrykę komarów, które pomagają w walce z dengą

Kategorie: 

Źródło: Muhammad Mahdi Karim/Wikimedia Commons
Stosowanie modyfikacji genetycznych to tylko jedna z niektórych metod, jakich używa się w walce z chorobą dengą. Innym sposobem, który również wykazuje się wysoką skutecznością, jest sterylizacja komarów. Technika ta używana jest przez chińskich naukowców w największej na świecie "fabryce komarów".

 

Obiekt położony jest w mieście Kanton w prowincji Guangdong. Tamtejsi naukowcy "produkują" ogromne ilości wysterylizowanych komarów - ich liczba wynosi aż milion w przeciągu jednego tygodnia. Owady te są następnie wypuszczane na wyspę Shazi w ramach walki z zabójczą chorobą tropikalną dengą, która określana jest przez amerykanów jako gorączka łamiąca kości.

 

Chińscy uczeni zajmują się sterylizacją komarów, po czym wypuszczają je do środowiska naturalnego gdzie łączą się w pary z "normalnymi" owadami. Badania eksperymentalne wykazały, że technika ta pozwala zredukować populację komarów nawet o 90%. Dla porównania, stosowane przez brytyjską firmę biotechnologiczną Oxitec modyfikacje genetyczne pozwoliły ograniczyć ich ilość w północno-wschodniej części Brazylii o 95%.

 

W zeszłym roku Chiny odnotowały największą liczbę zarażeń wirusem dengi w przeciągu ostatnich 20 lat. Niemal wszystkie przypadki, a było ich ponad 47 tysięcy, pojawiły się w prowincji Guangdong. Masowe sterylizowanie komarów i wypuszczanie ich do naturalnego środowiska może zatem pomóc w walce z tą chorobą.

 

 

Źródło: http://en.people.cn/n/2015/0731/c90000-8929105.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Była taka jedna fabryka w

Była taka jedna fabryka w Nowej Zelandii, ale obecnie odeszła gdzieś między-wymiary po tym jak Mole założyły związki zawodowe. 
Wish I had the fuckin' balls
To pick up real life in factory moles.
 

Skomentuj