Chiny pokonały USA w dziedzinie nauki i stały się światowym liderem w ilości prowadzonych badań

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem liczby publikacji naukowych, donosi raport Science and Engineering Indicators z bieżącego roku. Zgodnie z listą dokumentów zarejestrowanych przez bazę naukową Scopus, Chińczycy opublikowali w 2016 roku ponad 426 tysięcy badań, wyprzedzając o prawie 20 tysiące osiągnięcia Amerykanów.

 

Coraz bardziej klarowny staje się fakt, że Chiny oraz Korea Południowa dominują w dziedzinie inżynierii, podczas gdy europejskie i amerykańskie badania naukowe skupiają się w głównej mierze na biomedycynie.

 

Póki co jednak to publikacje naukowe Stanów Zjednoczonych są najpopularniejsze i najchętniej cytowane, choć z pewnością ma na to wpływ język angielski, który jest znany szerszej populacji. Co ciekawe, to Szwecja i Szwajcaria znajdują się po USA pod względem cytowania.

 

Chiny przeznaczają obecnie niebotyczne kwoty na rozwój naukowy i technologiczny swojego kraju, nie bezowocnie. Od początku 2000 roku ich postępy w nauce wzrosły ponad 4-krotnie względem postępów naukowych Stanów Zjednoczonych. Nic dziwnego, że niepokoi to amerykańskich naukowców, którzy przywykli już do „posiadania pełnej kontroli nad sytuacją” i wprost twierdzą, że nie ufają Chińczykom.

„Od edycji genów po sztuczną inteligencję, postęp naukowy wiąże się z nieodłącznym ryzykiem. Bardzo ważne jest, abyśmy pozostali liderami w nauce, aby złagodzić te zagrożenia” – wypowiedziała się Maria Zuber z Massachusetts Institute of Technology (MIT).  

Jak zachowa się dotychczasowy lider badań naukowych, gdy całkowie zostanie w tyle? 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Obecnie najbardziej

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym trendem badawczym jest ten pt JAK NAJŁATWIEJ UKRAŚĆ INNYM WYNIKI BADAŃ.... w czym niekwestionowanym liderem jest pewne europejskie zadupie....

Portret użytkownika MiterMann

ameryka do kasacji... afryka

ameryka do kasacji... afryka tylko dla zwierzat, australia flora i fauna, a cala reszte jedno panstwo.... takie cos lata po darknecie od laty jako plany globalistow, a przed tym 3ws w pelni kontrolowana, rakiet jest tyle ze zostanie tylko 500mln ludzikow ktorzy beda opiekunami nowej rasy czlowieka zdolnej na wiele wiecej anizeli my szaraki w naszym swiecie,..

Portret użytkownika ronin

ach ten slynny kawal z

ach ten slynny kawal z amerykanskimi naukowcami co po latach badan stwierdzili ze maja zawsze racje. cia wydaje miliony dolarow by sprawdzic czy atak zimy na ich kraj to czasem nie efekt wrogiej dzialalnosci ale nawet gdyby to nic by nie odkryli bo ich technologia jest tak prymitywna w tej dziedzinie ze po prostu nie mozna ich brac na powaznie w tej kwestii.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

20 tyś badań naukowych w

20 tyś badań naukowych w temacie potrawki z psów, 10 tyś badań naukowych jak przyrządzić smacznie kota. 100 tyś badan jak z gówna odzyskać białko w celu pozyskania materiału do produkcji syntetycznego mięsa do drukarek 3D.

Portret użytkownika dex

Wracaj na wieś. Tam wydają

Wracaj na wieś. Tam wydają 400 mld USD rocznie na badania naukowe. Potrafią wystrzelić i wylądować łazikiem na Księżycu który działa i wysyła sygnał do tej pory. Potrafią edytować pojedyncze geny. Klonować ssaki naczelne. Jako pierwsi na świecie z sukcesem przetestowali kwantową komunikację.

Portret użytkownika Eva11

A nagroda za te dokonania to

A nagroda za te dokonania to jalowa pokryta kopułą ziemia ,parę ocalałych  gatunków w zoo,syntetyczna żywność ,człowiek zmodyfikowany i marzenia o kosmosie ...

Naprawdę dokonaliśmy.... Niemożliwego!

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj