Kategorie:
Według nowego raportu Chiny przeskoczyły Stany Zjednoczone, stając się najbogatszym narodem świata. Wykazano w nim, że bogactwo Chin wzrosło z 7 bilionów dolarów w 2000 roku, do 120 bilionów dolarów w 2020 roku. W tym samym czasie, Stany Zjednoczone podwoiły swoje bogactwo do 90 bilionów dolarów w tym samym okresie.
Zdaniem specjalistów z firmy konsultingowej McKinsey & Company, globalna wartość netto, wzrosła ze 156 milionów dolarów w 2000 roku, do 514 bilionów dolarów w 2020 roku. McKinsey przeanalizowało krajowe bilanse 10 krajów, które reprezentowały 60% światowych dochodów. Spośród tej grupy, Chiny odpowiadały za 50% wzrostu wartości netto, podczas gdy daleko w tyle były Stany Zjednoczone (22%) i Japonia (11%).
Warto w tym miejscu zauważyć, że zarówno w Chinach, jak i w Stanach Zjednoczonych, ponad 67% bogactwa jest kontrolowane przez 10% najbogatszych. Statystyki przedstawione przez McKinsey, sugerują że siła nabywcza Amerykanów jest na stosunkowo średnim poziomie w porównaniu do pozostałych państw z listy, podczas gdy Chińczycy znajdują się na przedostatnim miejscu, tuż nad Meksykiem. Najsilniejsza pod względem siły nabywczej per capita, okazuje się być Australia.
Szczególnie ciekawie, prezentują się miejsca lokowania tych bogactw. 68% światowej wartości netto leży obecnie w nieruchomościach. Resztę można znaleźć w infrastrukturze, maszynach i urządzeniach oraz dobrach „niematerialnych”, takich jak własność intelektualna i patenty. Chińska pozycja lidera wiąże się jednak z pewnymi problemami.
Głównym zagrożeniem dla Państwa Środka, są rosnące ceny nieruchomości, które mogą wywołać identyczną katastrofę, jak pęknięcie bańki mieszkaniowej w 2008 roku. Raport McKinsey zauważył, że załamanie się globalnych cen może wymazać nawet 1/3 światowego bogactwa. Aby uniknąć takiego scenariusza, raport zachęcał do wydajnych i zrównoważonych inwestycji, które przyczynią się do wzrostu PKB.
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
Skomentuj