Chiny planują wybudowanie stacji podwodnej zdolnej pomieścić kilkadziesiąt osób

Kategorie: 

Źródło: Internet

Chiny planują wybudowanie dużej stacji podwodnej, ​​która będzie mogła być eksploatowana do głębokości jednego kilometra.Na jej pokładzie pomieści się jednorazowo kilkadziesiąt osób, przeważnie naukowców prowadzących badania głębin oceanicznych.

 

Chińczycy zbudowali już wcześniej pojazd do podwodnych eksploracji zwany Jiaolong. Powstał on w celu badań oceanicznych i może zabrać na pokład kilka osób. Jednak taki batyskaf jest w stanie pozostawać pod wodą jedynie 12 godzin. Przyszła stacja może ważyć tysiące ton i będzie w stanie pozostać pod wodą przez okres dłuższy niż dwa tygodnie.

 

Zakłada się, że taka stacja ma być wyposażona w kilka dokujących do niej załogowych pojazdów, pozwalających na odpływanie od niej w celu prowadzenia badań. Będzie to koncepcja bardzo podobna do tej znanej z serialu fantastycznego SeaQuest.

 

Problemem jest obecnie wyprodukowanie materiału, który w długim okresie czasu wytrzyma ciśnienie na dużej głębokości. Przy założeniu 1000 metrów zanurzenia będzie to już 100 atmosfer. Do rozwiązania jest też kwestia zasilania. Może je zapewnić reaktor atomowy, lub ogniwa paliwowe. Chińska podwodna stacja badawcza ma powstać do 2030 roku w ramach narodowego projektu innowacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj