Kategorie:
Chiny mają nadzorować budowę i działanie narodowej megakonstelacji internetu satelitarnego poprzez koordynację działań głównych krajowych podmiotów z branży kosmicznej. celem jest stworzenie chińskiej wersji systemu bliźniaczego do amerykańskiego Starlinka.
Ostatnie komentarze wyższych urzędników wskazują, że posuwają się naprzód plany zmiany wcześniejszych planów konstelacji przez przedsiębiorstwa państwowe sektora kosmicznego i prawdopodobnie uczynienia ich częścią większego projektu Internetu satelitarnego „Guo Wang” lub „sieci krajowej”.
Zgłoszenia dotyczące alokacji widma złożone do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) przez Chiny we wrześniu ubiegłego roku ujawniły plany budowy dwóch konstelacji o podobnej nazwie "GW" na niskiej orbicie okołoziemskiej, obejmujących łącznie 12 992 satelitów.
Satelita Hongyan-1 przed startem w 2018 r. Źródło: CAST Źródło: CAST
Dokumenty wskazują, że GW ma składać się z podkonstelacji o wysokości od 500 do 1145 kilometrów i nachyleniach od 30 do 85 stopni. Satelity miałyby działać w różnych pasmach częstotliwości. Zostanie również utworzona firma „sieć krajowa” (Guo Wang), która będzie odpowiedzialna za ogólne planowanie i obsługę budowy satelitarnego Internetu.
Obie konstelacje, ogłoszone około 2018 roku, miały składać się z setek satelitów komunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Od tego czasu wystrzelono kilka satelitów weryfikujących technologię. CASC, jeden z producentów urządzeń, planował umieścić na orbicie pierwszych 60 satelitów Hongyan do 2022 roku. Komentarze sugerują, że starsze konstelacje mogą stanowić część nowego, większego projektu „sieci krajowej”.
Nie jest jasne, jak będzie przebiegał projekt, ale rozwój internetu satelitarnego stał się narodowym priorytetem. Chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) dodała internet satelitarny do listy nowych infrastruktur jeszcze w kwietniu 2020 r. Niedawno zatwierdzony plan pięcioletni na lata 2021-2026 i dalekosiężne cele do 2035 r. wymagają zintegrowanej sieci łączności, obserwacji Ziemi i satelitów nawigacyjnych.
Chiny zbudowały już swój system nawigacji i pozycjonowania Beidou oraz rozmieszczają satelity Gaofen dla swojego chińskiego systemu obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości (CHEOS). Dodatkowo prywatne przedsiębiorstwo Galaxy Space w 202 roku uruchomiło satelitę Yinhe-1 w celu przetestowania komunikacji w pasmach Q / V i Ka.
Ponieważ konstelacje, takie jak Starlink firmy SpaceX i czy brytyjski OneWeb, są już w toku, a Amazon zamawia misje rakiet Atlas 5 dla swoich satelitów szerokopasmowych Kuiper, planowana konstelacja GW jeszcze bardziej pilnie podnosi potrzebę rozwiązania problemów związanych z rozmieszczeniem megakonstelacji, w tym śmieci kosmicznych i ruchu kosmicznego.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
DIVI LESCHI GENUS AMO
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
Psalm 18.29 „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje
DIVI LESCHI GENUS AMO
„Są dwa rodzaje historii światowej: pierwsza, oficjalna, zakłamana, przeznaczona do nauki w szkołach, i druga – historia tajna, skrywająca prawdziwe przyczyny wydarzeń” – Honore de Balzac – pisarz, wolnomularz-mason.
Strony