Chiny opracowały karabin laserowy, który jest gotowy do masowej produkcji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Instytutu Optyki i Mechaniki Precyzyjnej w Xian zbudowali prototyp niezwykłego karabinu laserowego, przeznaczonego dla policji i regularnej armii. Broń emituje zabójczą wiązkę laserową na dużą odległość i potrafi skutecznie niszczyć dowolne cele.

 

Zabójczy karabin, o którym mowa, to ZKZM-500. Według wynalazców, jest to broń o wadze około 3 kg, zasilana tradycyjną baterią litowo-jonową, która przy pełnym naładowaniu pozwala na oddanie ponad tysiąca „strzałów”. Każdy z nich trwa mniej niż 2 sekundy. Karabin laserowy posiada zasięg 800 metrów i z powodzeniem wyeliminuje każdy cel.

Źródło: South China Morning Post

Chińscy naukowcy wskazują, że ZKZM-500 może posłużyć np. do unieszkodliwiania osób uzbrojonych, które przetrzymują zakładników. Jeden „strzał” z tej broni raczej nie przyczyni się do śmierci, ale z pewnością wywoła poparzenia i może doprowadzić do zapłonu. Technologia może znaleźć zastosowanie w działaniach sabotażowych – przeciwnik nie będzie mógł ustalić kto strzelał i z jakiej pozycji. Broń emitująca wiązkę laserową pozwoli również niszczyć drony.

Jak donosi gazeta South China Morning Post, prototyp karabinu ZKZM-500 jest już gotowy do masowej produkcji i będzie kosztować około 15 tysięcy dolarów. Wynalazek trafi w ręce policji i sił zbrojnych.

 

Biorąc pod uwagę to, że chiński karabin laserowy zasilany jest typową baterią litowo-jonową, wielu ekspertów nie wierzy, że taka technologia może w ogóle działać. W tym przypadku może to być wymysł machiny propagandowej, albo naukowcy z Chin faktycznie dokonali jakiegoś przełomu w technologii litowo-jonowej i nie mają zamiaru ujawniać swoich sekretów.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika zakaz skretu w lewo

"albo naukowcy z Chin

"albo naukowcy z Chin faktycznie dokonali jakiegoś przełomu w technologii litowo-jonowej i nie mają zamiaru ujawniać swoich sekretów "

Skoro chcą go masowo produkować to raczej nie będzie to tajemnicą?

Skomentuj