Chiny oficjalnie otworzyły swoją pierwszą zagraniczną bazę wojskową w Dżibuti

Kategorie: 

Źródło: © Crown Copyright 2013/www.defenceimages.mod.uk

1 sierpnia podczas 90. rocznicy powstania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Chiny oficjalnie otworzyły pierwszą zagraniczną bazę wojskową. Obiekt militarny został wybudowany w Dżibuti na Półwyspie Somalijskim. Z tej okazji prezydent Xi Jinping wykonał płomienne przemówienie, nawiązujące do obrony Chin przed jakimkolwiek atakiem z zewnątrz.

 

Prace nad bazą morską w Dżibuti we Wschodniej Afryce trwały od 2016 roku. W połowie lipca bieżącego roku Chiny wysłały tam swoje wojska. Baza militarna ma służyć jako centrum logistyczne dla chińskiej marynarki wojennej, która jest aktywna u wybrzeży Somalii i w Zatoce Adeńskiej w ramach międzynarodowej akcji, której celem jest zwalczenie piractwa.

Pekin wyjaśnił, że baza ułatwi wykonywanie zadań przez marynarkę wojenną w tej części świata, będzie wspierać udzielanie pomocy humanitarnej oraz operacje prowadzone pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Warto dodać, że w Dżibuti znajdują się również amerykańskie, francuskie i japońskie bazy wojskowe.

Korzystając z tej okazji, prezydent Xi Jinping wyraził w Pekinie pewność, że Chiny są gotowe odeprzeć "każdą potencjalną inwazję". Wypowiedź ta może mieć związek z groźbami, które Stany Zjednoczone wysyłają pod adresem Korei Północnej oraz ze sporem na Morzu Południowochińskim, gdzie Amerykanie regularnie wysyłają swoje okręty. Powstanie pierwszej zagranicznej bazy wojskowej wskazuje, że Chiny będą starały się poszerzać swoje wpływy na świecie, co może ostatecznie doprowadzić do detronizacji USA jako obecnego globalnego lidera.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj