Chiny mogą wysłać swoich astronautów na Księżyc do 2030 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Chiny chcą zostać światowym liderem w eksploracji kosmosu, a to oznacza zajęcie pozycji, którą aktualnie zajmują Stany Zjednoczone. Jednym z przedmiotów trwającego kosmicznego wyścigu jest Księżyc. Amerykanie chcieliby w najbliższych latach ponownie wysłać swoich ludzi na Srebrny Glob. Tymczasem Chiny już w najbliższych latach mogą zacząć realizować podobny projekt i wskazują, że mogą osiągnąć ten cel dzięki modyfikacji istniejących rakiet.

 

Chińska załogowa misja na Księżyc może odbyć się jeszcze przed lotem amerykańskich astronautów. Long Lehao, główny projektant serii rakiet nośnych Long March powiedział, że Chiny mogą polecieć na Księżyc korzystając z dwóch zmodyfikowanych rakiet Long March 5. Zmodernizowane rakiety miałyby nosić nazwę Long March 5-DY Jego zdaniem misja może odbyć się do 2030 roku.

 

Według pomysłu ujawnionego przez Long Lehao jedna rakieta nośna mogłaby dostarczyć lądownik na księżycową orbitę, a druga rakieta zabrałaby astronautów na jego pokład. Następnie lądownik mógłby dostarczyć ludzi na powierzchnię Księżyca. Po wykonaniu określonych zadań chińscy astronauci z pomocą lądownika mogliby powrócić na księżycową orbitę, skąd zostaliby zabrani na Ziemię przez statek kosmiczny.

Rakieta Long March 5B - źródło: CASC

Zapowiedź dotycząca lądowania astronautów na Księżycu nie miała oficjalnego wydźwięku, ale istnieje możliwość, że Chiny zechcą skorzystać z tego pomysłu. Chińscy inżynierowie pracują bowiem nad superciężką rakietą nośną Long March 9, która prawdopodobnie będzie gotowa do lotów testowych dopiero po 2030 roku. Dlatego modyfikacja istniejących już rakiet pozwoliłaby zrealizować misję załogową na Księżyc w ciągu dekady.

 

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone w ramach programu Artemis zamierzają powrócić na Księżyc. Pierwotny plan zakładał dostarczenie astronauty na powierzchnię naturalnego satelity w 2024 roku. Jednak ze względu na wciąż trwające prace nad lądownikiem księżycowym i skafandrami, misja może odbyć się najwcześniej w 2026 roku. Dla Chin jest to okazja, aby wyprzedzić Amerykanów i umieścić na Księżycu swoich astronautów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ruchomy Cel

I "Dzieje Się"

I "Dzieje Się" Przebiegunowanie Polityczne Na Ziemi

Teraz to talibowie stawiają warunki. Niemcy nie mają praktycznie żadnych możliwości negocjacji:

"Mamy już Chiny i Rosję jako sojuszników, wszyscy pozostali są mile widziani w klubie" 

‘Przebaczono’ Niemcom, że współpracowali z USA – pisze autor komentarza Klaus Geiger.

 

„Die Welt: Strategiczny Analfabetyzm Niemiec” – (06-09-2021 DW)

 

https://m.dw.com/pl/die-welt-strategiczny-analfabetyzm-niemiec/a-59097085

 

Portret użytkownika DIus

Byli byli. Tylko, że nie było

Byli byli. Tylko, że nie było technologii aby przeprowadzić w miare dobrą transmisję na żywo. Jakoś była tak okropna, że bali się kompromitacji, więc poprosili Kubricka aby nakręcił lądowanie w studio. A co tam znaleźli to pewnie się nigdy nie dowiemy.

Strony

Skomentuj