Chiny inwestują miliardy dolarów w technologię kolei próżniowej Hyperloop

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons, pixabay.com

Największe miasta w Chinach przeżywają ogromne obciążenie ruchu ulicznego. Miliony samochodów stojących w korkach przyczyniają się nie tylko do wydłużenia czasu dojazdów, lecz również do zanieczyszczenia środowiska. Chiny znalazły jednak rozwiązanie dla tego problemu. Może nim być kolej próżniowa.

Aby rozwiązać problemy komunikacyjne, buduje się tysiące kilometrów pociągów dużych prędkości, ale to nie wystarcza. Chińskie firmy zainwestują w amerykańskie korporacje zajmujące się rozwijaniem technologii Hyperloop. Arrivo i Hyperloop Transportation Technologies. Obie otrzymały odpowiednio 1 miliard oraz 300 milionów dolarów amerykańskich. To znaczące dofinansowanie może w przyszłości procentować w postaci własnego superszybkiego tunelu do podróży za pomocą kolei próżniowej.

Korporacja Hyperloop Transportation Technologies podjęła już decyzję, gdzie powstanie pierwszy tunel w Chinach. Większość z grantu o wysokości 300 milionów dolarów zostanie przeznaczona na budowę toru testowego o długości 10 km, który powstanie w prowincji Guizhou. Według informacji prasowych firmy, jest to już trzecia umowa handlowa dla HyperloopTT po Abu Zabi i Ukrainie.

 

Istnieje jednak więcej przeszkód do pokonania, zanim system hyperloop faktycznie działać w Chinach. Po pierwsze jest to koszt korzystania ze środka transportu – jeśli cena biletu będzie zbyt wysoka, mieszkańcy miast nie będą korzystać z Hyperloop, a korki nadal pozostaną częścią codziennego życia. Z drugiej strony każda technologia w miarę użycia tanieje i zapewne tak samo stanie się z koleją próżniową.

Superszybka kolejka Hyperloop ma stać się alternatywą dla kolei lądowych i transportu lotniczego. Kapsuły przemieszczające się z prędkością ponad 1200 km/h zabiorą pasażerów oraz towary w odległe miejsca w bardzo krótkim czasie. Technologią Hyperloop interesuje się wiele państw i firm z całego świata, również w Polsce. W przypadku Stanów Zjednoczonych, nowoczesna kolejka ma ostatecznie połączyć ze sobą wszystkie stany - wschodnie wybrzeże z zachodnim.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

W razie wypadku kapsuły, nie

W razie wypadku kapsuły, nie trzeba będzie się przejmować ratowaniem ludzi, bo przy tych szybkościach nic z nich nie zostanie...ale Chińczyków dużo, to nie problem. I jakie pole do popsiu dla "terrorystów".

Skomentuj