Chiny grożą interwencją wojskową w Hongkongu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

W Hongkongu już od dziesięciu tygodni odbywają się wielkie protesty. Sytuacja wyraźnie pogorszyła się, gdy demonstranci, mimo ostrzeżeń ze strony policji, zablokowali tamtejsze lotnisko. Teraz Chiny gromadzą wojsko w przygranicznym mieście Shenzhen na ćwiczenia, które mogą zakończyć się interwencją i brutalną pacyfikacją protestujących.

 

Demonstracje w Hongkongu trwają od czerwca. Wszystko zaczęło się, gdy tamtejsze władze chciały przyjąć ustawę, która umożliwia ekstradycję obywateli Hongkongu, podejrzanych o przestępstwa, do innych państw, w tym także do Chin. Rosnące niezadowolenie w społeczeństwie sprawiło, że rząd zawiesił prace nad ustawą, lecz protestujący na tym nie poprzestali i zaczęli stawiać kolejne żądania.

 

Z tygodnia na tydzień, demonstracje przybierały coraz ostrzejszą formę, aż zaczęło dochodzić do starć z policją. W piątek, tysiące ludzi ubranych na czarno, w ramach protestu przeciwko brutalności sił porządkowych i władzy, postanowiło rozpocząć demonstracje na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu. Siedzący protest wciąż trwa, a w poniedziałek podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich lotów i polecono pasażerom opuszczenie lotniska.

Niewykluczone, że do akcji ponownie wkroczy policja, która będzie starała się wydalić demonstrantów i tym samym zakończyć blokadę lotniska. Jednak ze względu na ich liczebność, zakończenie paraliżu może okazać się bardzo trudne.

 

Tymczasem cierpliwość chińskiego rządu najwyraźniej powoli dobiega końca. Do przygranicznego miasta Shenzhen sprowadzane jest wojsko, które weźmie udział w zakrojonych na szeroką skalę manewrach. Chiny, które nazwały protestujących „terrorystami”, mogą przeprowadzić interwencję zbrojną w Hongkongu, aby zakończyć niepokoje społeczne. Jeśli faktycznie do tego dojdzie, to biorąc pod uwagę zawziętość protestujących, może dojść do masakry.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika MINOTAUR

Mieszkalem w HK wiele lat. I

Mieszkalem w HK wiele lat. I po przejsciu w okres przejsciowy 50 - lat przewidzialem to co sie dzieje teraz. A teraz pomodlmy se razem aby Sekhmet nie zaczela pic rzeki krwi w tym mega-polis. Polubilem kitajcow ktorzy nauczyli mnie biznesu i przebieglosci. Czloweczenstwa a wlasciwie pierwiastka tego nauczylem sie poznie w PNG. pozdrawiam wszystkie malenstwa z rzeznipospolitej polszy.

Portret użytkownika Kwazar

Logika podpowiada żeby

Logika podpowiada żeby przestać.Tam jakoś pośród tłumu, co już palec dostał do pożarcia wcale tego nie widać.Teraz nagle chcą całą ręke zeżreć.Dziwne,bo logika podpowiada żeby przestać,bo w ramach ćwiczeń, wjedzie tam Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza i ich wszystkich wyzwoli a to bywa bardzo bolesne.A może jeszcze trzeba spróbować wyłapać z tłumu amerykańskich dyplomatów? Tak, sądzę,że to może pomóc w opanowaniu sytuacji.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Słuszna uwaga. Czytałem

Słuszna uwaga. Czytałem gdzieś że protestujący używają laserów do oślepiania kamer które mają wyłapać prowokatorów z city of london corp. Jak widać szatani ciągle są obecni w rozgrywkach.

Portret użytkownika kolo21

Ej zaraz! Nie dawno było

Ej zaraz! Nie dawno było pisane że Chiny są dobre, Matka Rosja jest dobra, Trump jest dobry i Kaczor jest też dobry. A teraz co? Trump zły, Chiny już powoli też, Kaczor spadł na same dno notowań, tylko Rosja jeszcze buja się na granicy.  Kiedy sobie chociaż wy uświadomicie sobie, że oni grają w tej samej koszernej drużynie. A reszta jest robiona pod publikę i dla zarobku.

To jak z walkami bokserskimi. Bokserzy sie lubią, chodzą razem na piwko, grzmocą te same panieńki. A na ringu masakrują sie nieziemsko. Ale nadal się lubią, a leją sie dla kasy i dominacji.

kolo21

Portret użytkownika TomaszIrl

Witam wszystkich, portal

Witam wszystkich, portal zapomniał zaznaczyć, że główną przyczyną protestów są podnoszące się ceny mieszkań i najmu. Półtorej miliona ludzi strajkuje od ponad 4 miesięcy, a w PL mediach  publicznych cisza Smile Pozdrawiam 

Portret użytkownika SurvivorMan

Owszem... Sprawa śmierdzi

Owszem... Sprawa śmierdzi jankeskimi brudnymi dolarami... USA oczywiście będą szukać każdego sposobu by wyhamować rozpędzone Chiny... Ale lądowa baza wojskowa na terenie Chin, jest niemożliwa do stworzenia i jankesi dobrze o tym wiedzą.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj