Chiny grożą Australii, że stanie się "mięsem armatnim" w wojnie z USA

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Australia wzięła udział w pierwszym szczycie układu Quad, który skupia również Indie, Japonię i Stany Zjednoczone i koncentruje się na rosnącej potędze Chin. Rząd w Pekinie ostrzegł, że w przypadku wojny Chiny-USA, członkowie "Quad" będą "mięsem armatnim" Amerykanów. Wcześniej chińskie bombowe zostały wysłane w okolice Tajwanu.

 

Układ Quad (Quadrilateral Security Dialogue) powstał w odpowiedzi na potężne tsunami, które w 2004 roku nawiedziło Azję. W wyniku tej katastrofy zginęło ok. 230 tys. ludzi. Ostatecznie Quad, w którego skład wchodzi Australia, Indie, Japonia i Stany Zjednoczone, przeobraził się w sojusz przeciwko Chinom. 24 września odbyło się pierwsze spotkanie przywódców układu.

 

Chiny szybko zareagowały na to wydarzenie i na łamach rządowego dziennika "Global Times" zapowiedziały, że Australia, Japonia i Indie staną się "mięsem armatnim" w wojnie Chin z USA. Stwierdzono też, że układ Quad nie jest w stanie wyrządzić znacznej szkody Chinom. We wcześniejszych komentarzach zagrożono również bombardowaniem baz wojskowych i innych strategicznych obiektów Australii w przypadku jej interwencji wojskowej na Tajwanie.

Chiński bombowiec H-6, który wykonywał lot nad Tajwanem - źródło: The People's Liberation Army Air Force

W czwartek przed szczytem Quad, w okolicach Tajwanu przeleciało kilkanaście chińskich samolotów wojskowych, w tym bombowce H-6, myśliwce J-16 i J-11, a także maszyny przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia wojny elektronicznej. Chińskie loty przy wyspie mogły mieć związek ze szczytem układu Quad, dołączeniem przez Australię do paktu AUKUS w sprawie zakupu okrętów podwodnych z napędem nuklearnym lub zapowiedzią przystąpienia przez Tajwan do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP) - zachodniego paktu handlowego. Wcześniej podobny wniosek w tej sprawie złożyły Chiny.

 

Nie da się ukryć rosnącego napięcia na linii Australia-Chiny. Ma to związek ze zmianą amerykańskiej strategii, która koncentruje się właśnie na rosnącej potędze Chin. Efekty tego obserwujemy również w Europie - gazociąg Nord Stream 2 pokazał, że Stany Zjednoczone gotowe są porzucać swoich sojuszników i dogadywać się z Rosją.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika september

Najciekawsze że w

Najciekawsze że w kangurolandzie w tym temacie, wszystkie media milczą. Co ważne, prawie wszystkie poranne programy informacyjne, przeistoczyły się w trzygodzinne pogadanki na temat zalet szczepień.

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Jakby Australijczycy się

Jakby Australijczycy się dowiedzieli że im rezim dokręca śrubę nie z powodu ściemy-19 tylko tego że wkrótce mogą stać się zakładnikiem amerykańskiej wojny hegemonicznej, to rząd australijski nie przetrwałby kolejnych 48 godzin a rewolucja obaliłaby cały system polityczny i Jankes zostałby bez lotniskowca na Pacyfiku

 

Portret użytkownika september

i tu się mylisz. Po za

i tu się mylisz. Po za nielicznymi przypadkami, ten naród jest mocno nietrybliwy. Po rozmowach z nimi, z moich wyliczeń wyszło iż 80% kangurów twierdzi iż rząd chce dobrze dla obywateli. Większość mówi że szczepionki muszą być skuteczne gdyż szczepili się co roku przeciw grypie i grypa znikła. Tłumacząc im że teraz grypa podciągnięta jest pod covid, w ich oczach jestem szurem. Pare razy moi inteligentni rozmówcy, wiedząc o moim sceptycyźmie co do tego całego cyrku, zapytali mnie czemu boję się szprycy a nie boję się mikrofalówki. Me ręce poszły do góry w geście poddania. 

Portret użytkownika Adolf Rotshild

ten naród jest mocno

ten naród jest mocno nietrybliwy

Bo narody tzw. cywilizacji zachodniej czyli nowoczesnej wersji cywilizacji bolszewickiej, są zatomizowane i rozbite na jednostki. Dlatego nie są w stanie wypracować jednego kierunku politycznego czy ideologicznego za którym będą podążać. Ale jak jankeski okupant nadepnie na odcisk jednostce i jednostka ta poczuje że Ameryka zagraża jej interesowi to wtedy nastąpi reakcja łańcuchowa. Jak Polacy się dowiedzą że amerykańska armia może ich zgodnie z prawem na podstawie umowy z 15 sierpnia 2020 roku wywłaszczyć z majątku, niczym hitlerowskie Niemcy, i taka sytuacja wystąpi chociaż jeden raz, to bardzo szybko skończy się machanie jankeskimi szmatami wzdłuż dróg którymi jeżdżą żołdacy z Juesej i zaczną się masowe protesty o przegonienie tej swołoczy

 

Portret użytkownika ​euklides

Tymczasem jedna trzecia

Tymczasem jedna trzecia obywateli Salwadoru przerzuciłą się już na kryptowalutę i przestała korzystać z usług ichniego banku... Czekam na reakcję szabesgoja talina, który z żalu popełni kolejny bezsensowny artykuł.

Strony

Skomentuj