Chiny gromadzą żywność - Czy przygotowują się na wojnę?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chiny, które stanowią mniej niż 20% światowej populacji, zdołały zgromadzić ponad połowę światowej kukurydzy i innych zbóż, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen na całym świecie. Do połowy 2022 roku, kraj ten będzie posiadał 69% światowych rezerw kukurydzy, 60% ryżu i 51% pszenicy.

 

5 stycznia 2022 roku, ceny żywności osiągnęły dziesięcioletni rekord, wywołując zaniepokojenie na całym świecie. Warto zauważyć, że w 2005 roku, Chiny importowały żywność za mniej niż 10 miliardów dolarów. W 2010 roku, liczba ta wzrosła do ponad 20 miliardów i nadal rosła rok do roku. Pułap 80 miliardów został przekroczony w 2019 roku, a wzrost nie ustał nawet w 2020 roku kiedy to eksportowano żywność o łącznej wartości prawie 100 miliardów.

Podczas gdy Departament Rolnictwa USA bije na alarm, chińskie władze chwalą się zapasami żywności na „historycznie wysokim poziomie”. Zgodnie ze słowami Qin Yuyun, szefa rezerw zboża w Narodowej Administracji Żywności i Rezerw Strategicznych:

„Nasze zapasy pszenicy mogą zaspokoić zapotrzebowanie (całego kraju) przez półtora roku. Nie będzie żadnego problemu z dostawami żywności.”

Nie sposób ocenić czy gromadzenie coraz większych rezerw żywności to sposób przygotowania na zerwanie łańcucha dostaw, czy może jedynie narzędzie presji na światowe rynki finansowe. Niezależnie od pobudek, decyzje podejmowane przez chińskie władze, rzutują na kosztach życia każdego z nas. Prognozy wskazują na wzrost cen o około 20 punktów procentowych w ciągu ostatnich 10 lat. Co gorsza, dane wyraźnie pokazują, że Chiny nie przestaja gromadzić zboża.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Ruchomy Cel

W Polsce na granicy z

W Polsce na granicy z Białorusią i w państwach bałtyckich zgromadziło się ponad 30 tys. żołnierzy ze sprzętem wojskowym, uzbrojeniem itp. - powiedział Łukaszenka na spotkaniu, na którym omówiono scenariusz wspólnej operacji rosyjsko-białoruskiej.

(17-01-2022 tass.com)

"Over 30,000 troops amassed in Poland, Baltic states near Belarusian border — Lukashenko" 

https://tass.com/world/1389073

Portret użytkownika Vetinari

Widać tu wyraźny tręd

Widać tu wyraźny tręd długoterminowy, nikt nie przygotowuje się na wojnę kilkanaście lat przed jej planowanym rozpoczęciem. Zwyczajnie, trzymają strategiczne zasoby surowców, 1,5 roku to wcale nie tak dużo, każdy w miarę dobrze prosperujący kraj w dobrych latach powinien dążyć do utrzymania minimum takich zapasów żywności, wystarczy jeden rok suszy/powodzi/katastrof które wywołają światowy niedobór, a kraje te zbiją fortunę odsprzedając tym, co nie mają, a które zadłużą się na dekadę do przodu by nie pomrzeć z głodu. O wiele rozsądniejsza polityka niż naszej jaśnie panującej władzy, która od paru lat wyprzedaje na potęgę wszelką naszą produkcję rolną której nie potrzebujemy z dnia na dzień, by opłacić swoje rabunkowe i ogłupiające społeczeństwo programy socjalne i tak wywołujące jedynie inflację, obyśmy nie obudzili się przez to z przysłowiową ręką w nocniku.

Portret użytkownika Quark

Punkt procentowy to jeden

Punkt procentowy to jeden procent . Mówi się tak by zapobiegać pomyłkom w rozumieniu zmian wartości czegoś .. np. jeśli czegoś było 10% i nastąpił spadek o 5% to ktoś mógłby to źle policzyć jako "5% od 10%" - (i by mu wyszło 9.5%) - a w rzeczywistości spadek o 5 punktów procentowych oznacza , że było czegoś 10% a teraz jest już tylko 5%. Zrozum , zapamiętaj i nie wprowadzaj ludzi w błąd !

Portret użytkownika Quark

Dokładnie tego się

Dokładnie tego się spodziewałem , że "polecą" minusy .. wiedziałem że KRETYNI i tak nic nie zrozumieją , nic ! I jak tu ma być dobrze na tej planecie (i w Polsce) skoro DURNIE odrzucają wszystko tylko dlatego , że nic nie rozumieją z tego co się do nich mówi ? Co gorsza takie TŁUMOKI mają pełnoprawne prawa wyborcze  (!) - ludziom nie potrafiącym myśleć i ignorantom natychmiast bym je odebrał , by już nie mogli szkodzić naszemu krajowi swoją głupotą . Celowo za pierwszym razem nie zamieściłem "podpórki" ani żadnego "ostrzeżenia" - czekając na ujawnienie się półmózgów .. których jest tu ponad połowa.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_procentowy

 

Strony

Skomentuj