Chiny dadzą aż 60 miliardów dolarów w prezencie dla państw afrykańskich

Kategorie: 

Źródło: Suriname Government

Polityka Chin coraz bardziej skupia się na Afryce. Oprócz licznych inwestycji indywidualnych inwestorów, do afrykańskich krajów rękę wyciąga teraz sam rząd chiński. Prezydent Xi Jinping zaoferował krajom najstarszego kontynentu 60 miliardów dolarów bezzwrotnej pożyczki lub anulowania długu, na poczet ich pomyślnego rozwoju. Jak zapewnia, z propozycją nie wiążą się żadne konsekwencje ani zobowiązania.

 

Podczas afrykańsko-chińskiego szczytu w Beijing prezydent Xi Jinping zapowiedział, że jego kraj planuje rozszerzyć swoje plany finansowe związane z Afryką aż o 60 miliardów dolarów - także w formie inwestycji i finansowaniu różnego typu instytucji. Ponadto Chiny nie mają zamiaru wtrącać się w afrykańską politykę wewnętrzną i "cenią wspólne doświadczanie rozwoju" i możliwość wspierania innych krajów. Ponadto długi, które mają zostać spłacone do końca roku zostaną anulowane.

Prezydent potwierdził, że współpraca chińsko-afrykańska musi być pozytywnie odczuwalna przez obywateli, zbył także oskarżenia o tworzenie jedynie projektów dobrych wizerunkowo, czy prowokowania całego kontynentu do podległości Chinom. Obecni przedstawiciele afrykańskich nacji, jak Zambia, Egipt, RPA i Gabon pozytywnie odnieśli się do propozycji Xi Jinpinga - preferują oni jednak bardziej zbalansowany układ, w którym nie staną się zależni od biznesowego partnera z Azji.

 

To nie pierwszy raz, gdy Chiny rozdają w Afryce bezpieczne, z pozoru, prezenty. W 2012 roku całkiem za darmo przekazali Unii Afrykańskiej kosztujący blisko 200 milionów dolarów nowoczesny budynek, który stał się szybko główną siedzibą ugrupowania. Jak okazało się wiele lat później, konstrukcja była naszpikowana podsłuchami, dzięki którym Państwo Środka odkrywało wszelkie sekrety Unii. Rozsądniej wydaje się więc odmówić hojnej propozycji - ukryte koszta mogą być porażające.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: DoritosNachoCheese
Portret użytkownika DoritosNachoCheese

Komentarze

Portret użytkownika euklides

Nasze łachudry by wzięły te

Nasze łachudry by wzięły te 60 mld jak świnie smalec. Sami zaproponowaliby podłuchy na Wiejskiej za dotacje z UE, pełną zależność of Chin, i pytali by czy mają dojeb...ć Polakom jakiś podatek, żeby chińskie firmy miały łatwiej.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj