Chiny chcą w 15 lat zbudować 150 elektrowni atomowych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chiny z uwagi na liczbę ludności i wielkość swojego terytorium, swoim inwestycyjnym rozmachem przyćmiewają wszystko to, co robi Europa i USA. Tak samo jest w kwestii budowy nowych elektrowni atomowych.

Państwo Środka zapowiedziało, że nie zrezygnuje z węgla, ale być może dla świętego spokoju wybuduje całą masę reaktorów atomowych, które w jakimś stopniu zniwelują skutki oddziaływania chińskiego przemysłu na ziemski klimat.

Władze zapowiedziały, że w ciągu najbliższych 15 lat sfinansują budowę 150 nowych reaktorów. Łączny koszt tej gigantycznej inwestycji, to około 440 miliardów dolarów, przy wykorzystaniu tańszych chińskich technologii.

Pekin wybuduje więc więcej elektrowni atomowych, niż reszta państw świata w ciągu ostatnich 35 lat.

Ich łączna moc ma wynosić około 147 GW i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 1,5 miliarda ton w skali roku. Jest to mniej więcej równowartość całości emisji z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.

Dla porównania Polska zbuduje może trzy reaktory w ciągi kilku następnych dekad. Widać więc jak na dłoni, gdzie teraz przesunął się geopolityczny środek ciężkości. Nie wiadomo jednak czy plan uda się w pełni zrealizować, bo ewentualna chińska inwazja na Tajwan, może zmienić reguły gry nie tylko w regionie, ale i na całym świecie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Rumcajs

niech wybudują elektrownie

niech wybudują elektrowni 150 takich elektrowni 0 emission - na 100.000 korbek malutkich i niech rabota tam 100.000 ludzi na 3 zmiany po 8 godzin - wszyscy będą mieć zajęcie i kasę - mnogo ich tam jest - praca nie trudna, przyuczenie trwa tyle co jeden obrót korbką i czego więcej chcieć - same plusy i zero emisji szkodliwych Lol

Z a p r a s z a m - www.NPTV.pl i DobreFilmyTu

 

Skomentuj