Chiny chcą utworzyć międzykontynentalną telekomunikację kwantową

Kategorie: 

Źródło: Pan Jian-Wei/University of Science and Technology of China

Naukowcy z Chin odnotowują kolejne sukcesy w pracach nad satelitarną komunikacją kwantową. Badacze przeprowadzili dwa eksperymenty, podczas których z powodzeniem dokonano kwantowej wymiany klucza oraz przesłano splątane fotony ze stacji naziemnej do satelity.

 

Prace nad komunikacją kwantową odbywają się w ramach projektu QUESS (Quantum Experiments at Space Scale). W sierpniu 2016 roku dostarczono na orbitę satelitę Micius. Jest to pierwszy na świecie satelita przeznaczony do telekomunikacji kwantowej.

Na jego pokładzie znajduje się kryształ, który generuje pary splątanych ze sobą fotonów. W czerwcu bieżącego roku z pomocą laserów udało się dostarczyć splątane cząstki z satelity do trzech chińskich stacji naziemnych. Był to ogromny sukces naukowców, ponieważ pary fotonów przebyły od 1 600 do 2 400 kilometrów, dotarły na powierzchnię Ziemi i wciąż pozostawały splątane. Dla porównania, poprzedni rekord dla takiej transmisji wynosił tylko 100 kilometrów, a przy większych odległościach zwykle dochodziło do "rozplątania" fotonów.

 

Tym razem zespoły badawcze przeprowadziły dwa eksperymenty. W pierwszym z nich udało się z powodzeniem dostarczyć klucze kwantowe z satelity do dwóch stacji naziemnych na odległość od 645 do 1 200 kilometrów. W drugim przesłano pary splątanych fotonów z powierzchni Ziemi do satelity, czyli w drugą stronę w porównaniu do testów, które miały miejsce w czerwcu.

 

Chińscy naukowcy mają przed sobą jeszcze wiele pracy zanim telekomunikacja kwantowa zostanie oddana do powszechnego użytku. Zaplanowano już kolejne eksperymenty oraz wysłanie na orbitę kolejnych satelit. Jeszcze w 2017 roku odbędą się próby dokonania międzykontynentalnej komunikacji kwantowej z udziałem stacji naziemnych w Austrii, Niemczech, Włoch oraz Australii. Dla Chin będzie to pierwszy krok mający na celu utworzenie bezpiecznej sieci wymiany informacji między Azją a Australią i Europą.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika keri

Usrańcy na księżycu nigdy nie

Usrańcy na księżycu nigdy nie byli. W 1969 nie było technologii, która by umożliwiała choćby dokowanie lądownika z księżyca do statku Apollo. Nie wysłali też w kosmos sond Voyager, nie wysłali lazika na Marsa itp. Usrańcy nie mają żadnych sukcesów w kosmosie tylko ziemskie dziela grafików o tym, a Chińczycy gigantyczny sukces, który pociagnie następne.

 

Portret użytkownika keri

Sukcesy Rosjan dotyczące

Sukcesy Rosjan dotyczące kosmosu nigdy nie będą osiągalne dla usrańców, ponieważ w kosmosie obowiązują inne prawa. Duże znaczenie ma intencyjność, więc usrańcy zaliczali kolejne porażki aż w końcu zrozumieli, dlaczego ciągle są w d.pie i mogą tylko udawać sukcesy produkując o nich propagandowe animacje i "zdjęcia".

Sukces Chińczyków oznacza ich dobre intencje, czyli są na tej samej drodze co Rosjanie.

PS. Hehe, następny zagląda mi pod sukienkę Lol