Chiny budują „sztuczny księżyc” symulujący warunki niskiej grawitacji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Chiny zbudowały ośrodek badawczy, który symuluje warunki niskiej grawitacji na Księżycu, został zainspirowany eksperymentami z użyciem magnesów do lewitacji żaby.

Według naukowców zaangażowanych w projekt, instalacja może być cennym źródłem badań dla chińskich wysiłków eksploracji Księżyca. Oczekuje się, że symulator, zlokalizowany we wschodnim mieście Xuzhou, w prowincji Jiangsu, zostanie oficjalnie uruchomiony w nadchodzących miesiącach.

 

Główny naukowiec Li Ruiling z China University of Mines and Technology powiedział, że jest to „pierwszy na świecie tego typu symulator”, który przeniesie symulację księżyca na zupełnie nowy poziom. Symulator może sprawić, że grawitacja „zniknie”, powiedział Lee we wtorkowym wywiadzie. Chociaż niską grawitację można osiągnąć w samolocie lub na wieży, jest ona krótkotrwała. Lee powiedział, że w symulatorze ten efekt może „trwać tak długo, jak chcesz”.

W centrum symulatora znajduje się komora próżniowa, w której znajduje się mini-księżyc o średnicy 60 cm. Sztuczny krajobraz księżycowy składa się ze skał i pyłu, które są równie lekkie jak na Księżycu, gdzie siła grawitacji wynosi około o jedną szóstą mniej niż na Ziemi, po części dlatego, że są podtrzymywane przez pole magnetyczne. Kiedy pole jest wystarczająco silne, może magnetyzować i lewitować obiekty - od żywej żaby po kamyk - wbrew sile grawitacji.

 

Niektóre eksperymenty, takie jak próba zderzenia, wymagają tylko kilku sekund w symulatorze ale inne, jak testy pełzania, mogą zająć kilka dni. Pomysł pochodzi z eksperymentów fizyka André Geima z lewitowaniem żaby z magnesem, za który otrzymał satyryczną "Nagrodę Nobla" w 2000 r. za naukę, która „najpierw rozśmiesza ludzi, a potem myśli”. Andre Geim z brytyjskiego Manchester University w Anglii otrzymał również prawdziwą Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2010 roku za pracę nad grafenem.

 

Chiny starają się poprowadzić nowy międzynarodowy wyścig kosmiczny w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. Odpowiada za to program eksploracji Księżyca nazwany na cześć mitycznej bogini księżyca Chang'e. Ostatnie misje obejmują lądowanie łazika po przeciwnej stronie Księżyca w 2019 roku i zwrócenie próbek skał na Ziemię po raz pierwszy od 44 lat w 2020 roku.

 

Następnie Chiny chcą wylądować astronautów na Księżycu do 2030 r. i stworzyć bazę badawczą na Księżycu, prawdopodobnie wraz z Rosją. W zeszłym miesiącu chińska agencja kosmiczna poinformowała, że ​​budowa stacji badawczej może rozpocząć się już w 2027 r. – lata przed terminem – w związku z obawami dotyczącymi posunięć USA w celu ustalenia zasad przyszłej aktywności Księżyca. NASA planuje również wysłać astronautów na Księżyc do 2024 roku w ramach programu Artemis.

 

Oczekuje się, że obiekt w Xuzhou odegra kluczową rolę w przyszłych chińskich misjach księżycowych, w tym w budowaniu infrastruktury na Księżycu. Umożliwi to naukowcom testowanie sprzętu i prawdopodobnie zapobiegnie kosztownym błędom w obliczeniach w symulowaniu ekstremalnego środowiska księżycowego, w którym skały i pył mogą zachowywać się zupełnie inaczej niż na Ziemi. Na Księżycu nie ma atmosfery, temperatura może zmieniać się szybko i gwałtownie, a w warunkach niskiej grawitacji cząstki gleby są ze sobą słabiej związane.

 

Misja Chang'e 5 powróciła z próbkami skał w grudniu 2020 r., ale nie było ich tak dużo, jak planowano, ponieważ wiertło napotkało nieoczekiwany opór. Poprzednie misje Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych borykały się z podobnymi problemami. Eksperymenty na mniejszym prototypie symulatora wykazały, że opór wiercenia na Księżycu może być znacznie większy niż przewidują modele teoretyczne.

 

Symulator Księżyca może być również wykorzystany do przetestowania możliwości wykorzystania nowych technologii, takich jak drukowanie 3D, do tworzenia struktur na powierzchni Księżyca. Pomoże to ocenić, czy można tam zbudować stałą osadę ludzką, w tym odpowiedzieć na pytania, jak dobrze powierzchnia zatrzymuje ciepło. Niektóre eksperymenty przeprowadzone w symulowanym środowisku mogą również dać nam kilka ważnych wskazówek, takich jak miejsce poszukiwania wody uwięzionej pod powierzchnią

 

Chińska placówka będzie otwarta dla naukowców z całego świata.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ruchomy Cel

Przystąpienie Szwecji i

Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO może nastąpić bardzo szybko, jeśli te kraje zdecydują się złożyć wniosek, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli w czwartek (13-01-2022)
NATO Bardzo Szybko Zaakceptuje Szwecję i Finlandię, Jeśli Zdecydują Się Przystąpić Do Sojuszu. 

"NATO to accept Sweden, Finland very quickly if they decide to join alliance — Stoltenberg" - (13-01-2022 tass.com)

https://tass.com/defense/1387883

Portret użytkownika baca to rumcajs

Zdemoralizowanym ktorzy sa

Zdemoralizowanym ktorzy sa straceni mozna wcisnac juz wszystko skoro uwierzyli w covida , plaska ziemie i ze Jahwe to demon (chyba najbardziej smieszna teoria jaka slyszalem to kim byl szatan w raju moze bogiem cha cha chazaria  itd

a i polska wersja WIELKA LECHIA czyli zydowska bajka w celu gotowania durni na wojne z Rosja odpowiednik nieistniejacej Tartarii..

Dwa narody skrecane na siebie pod wplywem mitycznej bajki o dwoch imperiach ktore nie mialy ani zamkow ani monet ani armii ani zadnych zapiskow... a miszczami w skrecaniu sa ukry udajace i Polakow jak LALAK SKWAREK ZALEWSKI jak i Rosjan ( wszyscy ci co promuja wielki reset i tartarie to UKRY )

Portret użytkownika Ruchomy Cel

W jakim celu?

W jakim celu?

 

SPOTKANIE ROSJI I NATO - CAŁKOWITA PORAŻKA - CZY TO OZNACZA WKRÓTCE WOJNĘ?

 

TERAZ ZACZYNA SIĘ CZEKANIE. CZY BĘDZIE WOJNA Z ROSJĄ? 

 

WSZYSCY WKRÓTCE SIĘ DOWIEMY.

 

12-01-2022 - Wideo + Linki w „Opisie” pod filmem ( j.angielski)

 

"BREAKING NEWS, RUSSIA AND NATO MEETINGS A COMPLETE FAILURE, DOES THAT MEAN WAR SOON?"

 

https://www.youtube.com/watch?v=IRBOURz0d1Q

 

ROSJA PRÓBOWAŁA NAM WYTŁUMACZYĆ, DLACZEGO IGRANIE Z OGNIEM JEST JUŻ NIEDOPUSZCZALNE. 

 

"Russia tried to explain to US why playing with fire is no longer acceptable" - (10-01-2022 tass.com) 

 

https://tass.com/politics/1385959

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"Podczas rozmów z USA w

"Podczas rozmów z USA w Genewie (10-01-2022) Rosja próbowała wyjaśnić, DLACZEGO IGRANIE Z OGNIEM ZE STRONY WASZYNGTONU JEST JUŻ NIE DO ZAAKCEPTOWANIA. 

Rosja wielokrotnie zwracała uwagę strony amerykańskiej na te względy na wszystkich szczeblach – na poziomie przywódców obu krajów, a także dyplomatycznym i wojskowym.

Przyjechaliśmy do Genewy, aby uniknąć popadnięcia w impas. Włożyliśmy wiele wysiłku w wytłumaczenie DLACZEGO IGRANIE Z OGNIEM nie leży w ich interesie, dlaczego potencjalne LEKCEWAŻENIE NASZEGO ABSOLUTNIE UZASADNIONEGO  PROBLEMU, że rzeczy nie mogą już iść tak, jak w ostatnich dziesięcioleciach POLITYKI NATO" - (wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow) 

Portret użytkownika Janek Psikus

"Symulator może sprawić, że

"Symulator może sprawić, że grawitacja „zniknie”," to wreszcie będzie można udowodnić albo zaprzeczyć ze obiekty kuliste mogą lub nie obracać się dookoła siebie, tak jak to jest w teori grawitacji gdzie rzekomo wszystko się kręci i leci z zawrotną prędkością. Oczywiście wiadomo że to nigdy nie zadziała, bo kosmos nie istnieje, a te ich teorie to są bajki dla dorosłych. Niby stacja kosmiczna jest już tyle lat a nie mogą zrobić normalnego zdjęcia przez okno. Tylko zawsze pokazują cgi, a wcześniej jak nie było cgi to pokazywali obrazek namalowany który wisiał po drugiej stronie okna. Pelikaneria wszystko łyknie byle wypowiedział to ekspert od nasa.

Te nagrania z iss to totalne fejki foliarze ciągle najdują w nich paskudne błędy cgi, tego jest tyle że największy debil może sie zorientować że coś jest nie teges. Pelikanom to nie przeszkadza. Pelikan zawsze powie że to są fałszywe filmy albo złudzenie optyczne, albo brak specjalistycznej wiedzy, no i musi tak sobie to tłumaczyć, bo inaczej musiał by się przyznać że jest tępym pelikanem Smile

U ruskich na kosmodromie tam jakieś dzieciaki się wbili i sfilmowali te pojazdy kosmiczne i okazało się że to są makiety zrobione technicznie tak aby ktoś myślał że toto poleci w kosmos. Zwykły tempak jak to widział to wierzył że widzi prawdziwy pojazd kosmiczny a to tylko fejki były ale zrobione z rozmachem, kupa rurek kabli, różności tyle że nic z tego nie działało i nie miało prawa działać. Ale dla oka było ok. Ile kasy na to poszło to głowa mała, na takie oszustwo. Amerykańce też pewnie robili makiety, ale też puszczali coś , potem to spadało do oceanu, a ciemny lud myślał że w kosmos latajo. Lol spokojnie panowie to tylko teorie spiskowe.

Podobno w usa powstaje departament prawdy który będzie kontrolował aby ludzie zajmowali się tą jedynie słuszną prawdą. A ci co będą mówić inaczej będą traktowani jak terroryści. Komunizm wrócił w nowej jeszcze bardziej przerażającej formie.

Przedstawienia ciąg dalszy to loty na ksinżyc i na marsa będzie co oglądać holywood zarobi sporo kasy. To będą najdroższe produkcje filmowe w dziejach ludzkości, publika to kupi.

Strony

Skomentuj